Codzienne życie z robotami

0
2778

Przyzwyczailiśmy się do obecności robotów w naszym codziennym funkcjonowaniu. Poza tym jest wiele miejsc, w których nie wyobrażamy sobie pracy bez nich. Nawet w gospodarstwie domowym czy też w pokoju dziecięcym pojawiają się niezwykle często. To już nie tylko nowoczesne fabryki czy też skomplikowane laboratoria pracują z futurystycznymi maszynami, ale także pralka czy zmywarka codziennie wykonują dla nas czynności i ułatwiają nam życie.

  1. Roboty w domu
  2. Roboty w przestrzeni publicznej

Roboty w domu

Coraz więcej w domu pojawia się elektroniki i inteligentnych urządzeń sterowanych na przykład za pomocą aplikacji lub też programowanych. Urządzenia najnowszej generacji to cały szereg rozwiązań, które mają usprawnić nasze codzienne funkcjonowanie i producenci zaskakują atrakcyjnymi pomysłami. Okazuje się, że rola człowieka ogranicza się już do włożenia prania, wsypania detergentu i ustawienia programu. Pralka sama wykona zadania, a nam przyjdzie przełożyć pranie do suszarki i ustawić urządzenie.

W domu coraz częściej pojawiają się również roboty autonomiczne. Najbardziej popularnymi są oczywiście modne odkurzacze. To urządzenia wyposażone w specjalne czujniki, które dokładnie sprzątają samodzielnie poruszając się po pomieszczeniu. Dzięki nowoczesnej technologii unikają schodów, samodzielnie wracają do stacji ładującej, a także można nimi sterować za pomocą aplikacji. A to pozwala włączyć odkurzacz nawet wtedy, kiedy nie ma nas w domu.

Roboty w przestrzeni publicznej

Choć samochody, które same jeżdżą, to jeszcze pieśń przyszłości, to coraz więcej prototypów pojawia się na drogach. Autonomiczne pojazdy z czasem będą wypierać te tradycyjne lub też staną się ciekawą alternatywą.

Niewątpliwie najbardziej zaawansowane roboty pojawiają się w przemyśle. Ich zastosowanie zostało docenione już wiele lat temu i skutecznie technologiczne nowinki zastępują pracę ludzi lub też ją ułatwiają. Statystycznie około 2 miliony robotów pracuje już w przemyśle. Ich najważniejszymi zaletami jest przede wszystkim dokładność, bezawaryjność oraz to, że mogą funkcjonować przez całą dobę. W tych aspektach oczywiście zdecydowanie są pracownikami idealnymi. Poza tym mogą wykonywać ciężkie prace, a przez to na przykład montaże trwają zdecydowanie krócej. Dlatego właśnie w prognozach przewiduje się, że ilość robotów będzie stale  się zwiększała. Obecnie dzieli się je na szereg grup ze względu na przeznaczenie lub też generację. Pewne roboty wykorzystywane są do badań naukowych i celów badawczych. Niezwykle istotne będą te, które wspomagają procedury medyczne. Innowacyjne propozycje są stosowane przy szkoleniach szczególnie kadry inżynierskiej i technicznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here