Czym jest matryca IPS i dla kogo jest przeznaczona?

0
1391

Matryca IPS jest panelem, powszechnie stosowanym w monitorach LCD. Doskonałą jakość ekranu uzyskuje się dzięki równoległemu ułożeniu względem siebie ciekłego kryształu, który buduje matrycę. Zastosowanie znajduje przede wszystkim w profesjonalnych komputerach dla grafików oraz dla graczy. Czym dokładnie jest matryca IPS i dla kogo jest przeznaczona?

Zalety matrycy IPS

Panele IPS powstały w celu zniwelowania wad ekranów TN, czyli najprostszych matryc występujących na rynku. Panele o nowej technologii IPS jeszcze do niedawna były drogie i niedostępne dla zwykłych użytkowników, jednak wraz z rozwojem technologicznym oraz pojawieniem się większej liczby taśm produkcyjnych, ich cena znacząco zmalała.

Szeroki kąt widzenia w pionie i poziomie oraz lepsza wierność odwzorowania sprawiają, że matryce te doskonale nadają się dla graczy. Matryca posiada połączenie z układem sterującym, która umożliwia 16-bitowe przetwarzanie kolorów. Całość jest dodatkowo wspierana przez funkcję DUE, czyli kontrolę równomierności podświetlenia oraz koloru.

Technologia matrycy IPS

Różnorodność zastosowania matrycy IPS sprawia, że jest ona najchętniej wybieranym panelem spośród dostępnych na rynku. Co sprawia, że jej jakość jest tak wysoka, a obraz który generuje jest niemal doskonały?

Technologia zastosowana w matrycy IPS opiera się na ułożeniu równolegle do siebie oraz do powierzchni ekranu molekuł ciekłego kryształu. Jest to zmiana w stosunku do matryc TN, w których molekuły kryształu ułożone były prostopadle względem siebie. Ta niewielka zmiana znacząco wpłynęła na jakość obrazu, która obecnie zachwyca czystością i nasyceniem barw.

Dla kogo przeznaczona jest matryca IPS?

Ze względu na doskonałe parametry techniczne, matryca ta jest uznawana za jedną z lepszych dla grafików oraz dla graczy. Wynika to również ze świetnej jakości obrazu, ważnej podczas odbierania grafiki na komputerze. Nie bez znaczenia jest również szeroki kąt odbioru grafiki, który stwarza lepsze warunki do gry oraz do pracy w przypadku grafika.

Najnowsze wersje matryc charakteryzują się odpowiednio szybkim czasem reakcji i odświeżania, dzięki czemu wciąż zyskują na popularności wśród poszukiwaczy ekranów gamingowych. Matryca ta nie jest jednak tania, jednak wspaniała jakość obrazu rekompensuje konieczne do poniesienia wydatki.

Artykuł przygotowany na bazie materiałów znalezionych na Unisystem.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here