Do czego służą sterowaniki programowalne?

0
641

Współczesne procesy produkcyjne często wymagają zaimplementowania nieszablonowych procesów sterowania. Automatyzacja odgrywa bardzo ważną rolę w sterowaniu różnego rodzaju maszynami takimi jak silniki, pompy, wentylatory i wiele innych. Naprzeciw potrzebom zastosowania takich rozwiązań wychodzą sterowniki PLC, które pomagają sterować złożonymi działaniami i procesami. Czym konkretnie są programowalne sterowniki logiczne (PLC), jak działają i gdzie mają zastosowanie?

Czym są programowalne sterowniki logiczne?

Mówiąc najprościej, programowalne urządzenia mikroprocesorowe, którymi są sterowniki PLC, mają za zadanie sterować określonymi procesami maszyn i innych urządzeń. Obsługują układ wejścia i wyjścia, a udostępniając dane do naczelnych systemów, umożliwiają komunikację z mechanizmami wykonawczymi. Ich właściwości pozwalają na zastosowanie zarówno w mniejszych, jak i średnich systemach. Co ważne, każde z urządzeń tego typu ma indywidualny język programowania, dzięki któremu możliwe jest zapisywanie algorytmów kontrolujących konkretne maszyny. Podsumowując, nadrzędnym zadaniem programowalnych sterowników logicznych, jest sterowanie urządzeniem, zgodnie z zaimplementowanym algorytmem.

Jakie są rodzaje sterowników PLC?

Programowalne sterowniki logiczne możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to sterowniki PLC kompaktowe. Charakteryzują się stałą liczbą komponentów wejścia i wyjścia oraz kart zewnętrznych wejścia i wyjścia. Nie mamy zatem sposobności, aby rozbudowywać moduły w takich sterownikach. Drugi typ to programowalne sterowniki logiczne modułowe. W odróżnieniu od sterowników kompaktowych tutaj mamy możliwość rozbudowy o dodatkowe moduły. Liczba komponentów może być modyfikowana w zależności od potrzeb, a moduły są od siebie niezależne.

Jak działają programowalne sterowniki logiczne?

Kluczową kwestią działania programowalnych sterowników logicznych jest napisanie programu, który będzie algorytmem stanowiącym swoistą instrukcję. Dzięki algorytmowi sterowniki PLC „wiedzą” jakie czynności mają podejmować. Programowalne sterowniki logiczne działają w określonym przez użytkownika cyklu. Ciąg ten obejmuje autodiagnostykę, ciąg wejść, wykonanie programu oraz komunikację i ustawienia wyjść. Dużą zaletą tych urządzeń jest stosunkowo prosta obsługa i programowanie oraz wysoki poziom niezawodności. Sterowniki są gwarantem stabilności i bezpieczeństwa systemów, w których są wykorzystywane.

Jakie zastosowanie mają sterowniki PLC?

Sterowniki programowalne mają szerokie zastosowanie w automatyce przemysłowej. Używa się ich powszechnie w obrabiarkach CNC oraz na liniach produkcyjnych. Zasadniczo programowalne sterowniki logiczne mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z automatyzacją procesów oraz produkcji. Jako przykład można podać miejsca, gdzie masowo wytwarza się komponenty o jednakowych cechach. Co więcej, sterowniki mogą służyć sterowaniu klimatyzacją, roletami czy też alarmami przeciwpożarowymi. Są to również urządzenia, bez których ciężko byłoby sobie wyobrazić współczesny przemysł.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here