Choć wszyscy obecnie ekscytują się nadchodzącym wielkim krokami nowym systemem operacyjnym, czyli Windows 11, to jednak Microsoft przygotował dla swoich użytkowników jeszcze jedną niespodziankę, czyli nowy pakiet Microsoft office 2021. Warto dowiedzieć się przed jego zakupem, w jakie konkretnie nowe funkcje został on wyposażony. Jakie zatem nowości czekają na użytkowników MS Office 2021?

Podstawowe usprawnienia pakietu

Analizę nowego pakietu MS Office warto rozpocząć od spraw zupełnie podstawowych, czyli tych z zakresu kosmetycznego usprawnienia wielu funkcji, które często w niezauważalny dla użytkownika sposób, bardzo mocno wpływają na jakość i wygodę jego pracy na nowym pakiecie. Co więc w tym wypadku przede wszystkim można wymienić?
Zmiany dotknęły w dużej mierze stabilność oraz kulturę pracy programu. Office jest teraz o wiele płynniejszy i szybszy w działaniu, dzięki czemu nie wpływa negatywnie np. na rozproszenie w trakcie pracy. Co więcej, zauważalne zmiany dotyczą współpracy ze sobą poszczególnych aplikacji pakietu, ich obciążania systemu, a także stabilności ich pracy.
Bardzo dużo uwagi projektanci nowego Office’a poświęcili temu, jak prezentuje się on od strony wizualnej. Przede wszystkim na pierwszy rzut oka zauważyć tu trzeba, że Office stał się znacznie neutralny, jeśli chodzi o kolory, co pozytywnie wpływa na wygodę dla oczu, które nie męczą się tak mocno podczas pracy. Dodatkowo wygładzeniu i zaokrągleniu uległy rogi aplikacji i pojawiły się liczne personalizowane wstążki. Co niezwykle ważne dla osób pracujących po zmroku, w końcu pakiet Office wyposażony został w tryb ciemny, co diametralnie zmienia przyjemność i komfort pracy na nim po ciemku. Możliwe jest nawet odwrócenie kolorów na kartce papieru, czyli zmianę jej na czarną, a tekstu na biały.

Najważniejsze nowe funkcje pakietu office

Choć powyższe usprawnienia i dodatki na pewno pozytywnie wpływają na komfort i przyjemność z pracy na nowym pakiecie Office, to jednak prawdziwa rewolucja nowego programu widoczna jest w dodatkach i funkcjach, które zostały w nim zaimplementowane. W jakie zatem dodatkowe funkcje nowy Office jest wyposażony?
Zdecydowanie najważniejszą nową funkcją pakietu Office 2021 jest wbudowany system komentarzy, który swoim wyglądem oraz sposobem działania przypomina nieco system wykorzystywany przez Google. Jest to niezwykle przydatny dodatek, ponieważ umożliwia umieszczenie w dowolnym miejscu dokumentu notatki zawierającej np. komentarz w zakresie poprawek.

Inną bardzo ważną nowością jest połączenie dwóch obecnych już we wcześniejszych pakietach funkcji, czyli Teams Planer i Do Zrobienia. Do niedawna były to zewnętrzne aplikacje, które obecnie stanowią jedność w programie Temast. Co się dzięki temu zyskuje? Przede wszystkim ma to wpłynąć na znaczne uproszczenie codziennej pracy użytkowników.
Kolosalną zmianą w zakresie wyświetlania obrazu w pakiecie Office jest wprowadzona wcześniej już wspomniana funkcja trybu ciemnego. Jest ona adresowana do tych użytkowników, którzy pracują w nocy lub po ciemku. Do tej pory radzić sobie musieli ze świecącym niezwykle intensywnie ekranem, który korygowany mógł być jedynie poprzez swoje wewnętrzne ustawienia. Nie tylko wpływało to na znaczne zmęczenie oczu, lecz również mogło być powodem rozregulowania cyklu snu, ponieważ monitory świecące tak białym światem, generowały jednocześnie światło niebieskie, które powstrzymywało mózg przed produkcją odpowiedniej ilości melatoniny, co zaburzało potrzebę snu. Obecnie w zakładce widok jednym kliknięciem można wybrać tryb ciemny, który powoduje, że cały program nabiera ciemnych barw, dzięki czemu użytkowanie go w nocy staje się o wiele wygodniejsze.

Kolejna bardzo ciekawą nowością jest nowy tryb X.WYSZUKAJ, który zaimplementowany został w Excel 2021. Opcja ta umożliwia znacznie doskonalsze przeszukiwanie zakresu lub tablicy pod kątem dopasowania.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że nowy Office to także o wiele większe bezpieczeństwo pracy. Wykorzystywana jest w tym wypadku nowa funkcja Windows Hello, która obecna jest w systemie Windows 10. Sprawia ona, że dane, z którymi się pracuje, są tak bezpieczne, jak jeszcze nigdy wcześniej.

Czym jest Office 365?

Na samym końcu warto się jeszcze zastanowić nad tym, jaka jest różnica pomiędzy wersjami nowego Office, a w szczególności czym charakteryzuje się Office 365.
Podobnie jak wcześniej sprzedawane wydania, tak i również obecny pakiet Office dostępny jest w wersji Home/student, Home/business czy też Professional. Nowością jest jednak Office 365, który charakteryzuje się zupełnie nowym sposobem na zdobycie i odnowienie licencji. Do tej pory standardowym rozwiązaniem była jednorazowa wpłata, która dawała możliwość zachowania i bezterminowego użytkowania danego pakietu. Jak jednak można było zauważyć, nie każdy potrzebował pakiet Office cały czas, dodatkowo za pełną cenę. Microsoft wychodząc klientom naprzeciw, przygotował wersję abonamentową. Działa to w ten sposób, że nabywa się subskrypcję pakietu Office ważną rok, po którym dostęp do niego przestaje być możliwy. Aby móc nadal korzystać z możliwości programu należy wykupić kolejną roczną licencję. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane studentom i uczniom, którzy nie potrzebują kosztownego pakietu bezterminowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here