Dysk twardy to pamięć masowa wykorzystująca nośnik magnetyczny do przechowywania danych.W dzisiejszych czasach pojemność dysków twardych może sięgać nawet do 16TB.Dla dysków twardych najważniejsze są następujące parametry: pojemność, szybkość transmisji danych, czas dostępu do danych, prędkość obrotowa dysków magnetycznych (obr./min) oraz średni czas bezawaryjnej pracy.Zapewne zadajecie sobie pytania jak podłączyć dysk twardy?

Jak podłączyć dysk twardy?

Jak podłączyć dysk twardyJest to jeden z najprostszych montaży w komputerze.Do wykonania montażu potrzebujemy:

  • śrubokręt philipsowy(tak zwany krzyżak)
  • kabel SATA (najczęściej)
  • dysk który chcemy zamontować

Przed rozpoczęciem pracy upewnijmy się że wyłączyliśmy zasilanie komputera.Następnie należy ściągnąć obie boczne ścianki obudowy. Musimy odkręcić śrubki które trzymają naszą obudowę.Mocujemy dysk w specjalnej przygotowanej kieszeni. Odnajdujemy przewód który będzie zasilał nas dysk i wpinamy go do dysku.Następna czynnością jest podpięcie przewodu SATA (najczęściej ma czerwony kolor) do płyty głównej.Następnie drugą końcówkę kabla wpinamy w dysk twardy. Kiedy już wszystko podepniemy (dysk do zasilacza i do płyty głównej), musimy przykręcić nośnik do wnęki, w której go zamontowaliśmy. Następnie zamykamy obudowę, włączamy zasilanie i uruchamiamy komputer.

Stworzenie partycji

Następnym krokiem będzie stworzenie partycji aby nas dysk był widoczny z poziomu windowsa. Uruchamiamy program EaseUS Partition Master. Na ekranie głównym widzimy nasz dysk, na którym zainstalowany jest system, oraz nowy, jeszcze bez partycji. Klikamy na nowy nośnik prawym przyciskiem myszy, a następnie wybieramy z menu kontekstowego opcję “Utwórz partycję”. W nowym oknie pojawi się informacja o tym, jaką ma mieć nazwę i rozmiar. Aplikacja pozwala na wybór rozmiaru według megabajtów. Dlatego też z prostej kalkulacji, gdzie 1 GB = 1024 MB, tworzymy partycje. Duży dysk możemy podzielić według własnego uznania, wydzielając miejsce na pliki multimedialne, gry itp. Wymiana dysku w komputerze jest dziecinnie łatwa i nawet zwykły użytkownik jest w stanie ją dokonać bez ryzyka uszkodzenia sprzętu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here