Zakup używanej karty graficznej zawsze jest pewną niewiadomą. Dlatego dobrze wiedzieć w jaki sposób sprawdzić taką kartę, zanim wystawimy pozytywną opinię sprzedającemu. Wymaga to zastosowania pewnych prostych kroków, które tutaj właśnie teraz przedstawimy. Dzięki nim każdy będzie wiedział, w jaki sposób szybko sprawdzić każdą kartę.

Jak sprawdzić kartę graficzną

Jak sprawdzić kartę graficznąNa początku ściągamy sobie byle jaki program, rozpoznający parametry karty. Sprawdzamy czy zgadza się ona z tym, o czym zapewnił nas sprzedający. Sprawdzamy zwłaszcza to, czy zgadza się wersja BIOS, ponieważ jeśli tak nie jest, to karta mogła być w przeszłości modyfikowana. To od razu powinno zapalić nam lampkę ostrzegawczą, że z tą kartą może być coś nie tak. Teraz przejdźmy jednak do tego, jak sprawdzić kartę graficzną w działaniu. Na początku musimy ją porządnie rozgrzać, ponieważ dopiero wtedy zaczynają ujawniać się różnego rodzaju błędy wyświetlanego obrazu i tak dalej. Dobrze więc urządzić sobie dłuższą sesję gry w jakąś wymagającą pozycję, bacznie obserwując czy nie pojawiają się tak zwane artefakty na obrazie, czyli jakieś skazy, które nie powinny wystąpić.

Jak zdiagnozować usterkę karty?

Czasami karta przez długi czas nie daje znać o żadnych problemach, więc zarezerwujmy sobie kilka dni na jej dogłębne sprawdzenie. Dopiero później wyrokujmy co do tego, w jakim stanie jest podzespół. Jeśli po instalacji karty zauważyliśmy, że system zaczął się zawieszać w nieokreślonych momentach, a wcześniej to się nie działo, to również może być wina karty. By to potwierdzić, załóżmy na próbę starą kartę i sprawdźmy na niej, czy coś się poprawi. Może też zdarzyć jednak zdarzyć też tak, że sami coś źle podłączyliśmy, na przykład zapomnieliśmy podpiąć dodatkowego zasilania do karty. Podłączmy więc wszystko w 100% poprawnie, zanim cokolwiek zaczniemy sprawdzać.

Mamy nadzieję, że w naszym poradniku dobrze opisaliśmy to, jak sprawdzić kartę graficzną na okoliczność występowania jakichś uszkodzeń. Zapamiętajmy, że trzeba ją najpierw poprawnie podłączyć, następnie mocno obciążyć i doprowadzić do wysokiej temperatury. Jeśli w międzyczasie nie wyjdą żadne błędy i będzie tak przez kilka dni testów, to kartę można uznać za w pełni sprawną.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here