Co jest najważniejszym komponentem komputera? Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ te skomplikowane maszyny składają się z wielu podzespołów oraz elementów, które wspólnie razem tworzą dobrze działającą całość. Jedno jest jednak pewne – aby tchnąć w komputery życie, konieczny jest prąd. Bez niego każdy komponent tych maszyn traci swoje znaczenie, a całość jest niczym więcej niż zbieraczką kurzu. Za dostarczanie do komputerów prądu odpowiedzialne są urządzenia zwane „zasilaczami”. Dzisiaj przyjrzymy się temu, jak skonstruowany jest standardowy zasilacz do laptopa.

Budowa zasilacza

Urządzenia te mają dość skomplikowaną konstrukcję, więc dogłębna ich analiza jest niemożliwa bez odpowiedniego wykształcenia technicznego. Niniejszy artykuł nie aspiruje ponadto do dzieła naukowego ani też instrukcji budowy zasilacza do laptopa, dlatego jego najważniejsze podzespoły opisane zostaną w nieco uproszczony sposób.

Pierwszym podzespołem jest układ rezonansowy, składający się z cewek oraz tranzystorów. Jego zadaniem jest filtrowanie chwilowe oraz ochrona zasilacza przed skokami napięcia. Skoki te mogą powstać z winy elektrowni lub włączenia w domu silnego odbiornika, takiego jak odkurzacz.

Następnym jest tak zwany Mostek Graetza, czyli układ prostowniczych diod. Służy on do zamiany prądu zmiennego w stały. Układ ten niestety nie gwarantuje doskonałego DC (czyli prądu stałego), dlatego przechodzi on dodatkową regulację oraz filtrowanie. Odpowiedzialny jest za to, między innymi, układ scalony o nazwie PFC (to akronim od angielskiego Power Factor Correction, co można przetłumaczyć jako „poprawkę współczynnika mocy”). Urządzenie to występuje w dwóch wariantach – aktywnym oraz pasywnym, przy czym skuteczniejszy w działaniu jest ten pierwszy.

Następnie mamy zarządzający tym wszystkim układ scalony nazywany przełącznikiem. Jest to jeden z najważniejszych komponentów każdego zasilacza do laptopa. Kolejnym jest transformator, którego zadaniem jest transformowanie prądu pomiędzy resztą komponentów. Transformatory zmieniają napięcie, zachowując jednak częstotliwość.

Filtrowanie i modulacja

Oprócz tego w zasilaczu są układy filtrujące, na które składają się głównie kondensatory oraz następny układ z mostkami prostowniczymi (zwany diodami Schottky’ego). Ostatnim istotnym elementem zasilacza jest PWM (akronim od angielskiego „Pulse Width Modulation”), czyli układ odpowiedzialny za modulację szerokości impulsów. To ten moduł najbardziej wpływa na sprawność całego zasilacza.

Jaki zasilacz do laptopa wybrać? Sprawdź tutaj: https://www.laptopshop.pl/Zasilacz-do-laptopa-na-co-zwrocic-uwage-podczas-jego-kupowania-blog-pol-1485339352.html

[Głosów:5    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here