Zdarzyło Ci się, że kabel zasilający elektronarzędzi był zbyt krótki i musiałeś korzystać z ręcznych narzędzi? Do pracy ogrodowej wykorzystujemy nie tylko standardowe komponenty, np. grabie, łopaty, widły, ale również urządzenia potrzebujące stałego dostępu do źródła zasilania, np. dmuchawy do liści, kosiarki i nożyce do żywopłotu. Oczywiście w ofercie renomowanych producentów, znajdziemy produkty akumulatorowe, lecz należy uważać na czas pracy, gdyż ich baterie mogą szybko ulec rozładowaniu, co spowoduje kolejną przerwę.

Zarówno w ogrodzie, jak i warsztacie warto zwrócić uwagę na to, by zawsze pod ręką był dostępny odpowiedni przedłużacz. Jakie parametry są istotne przy jego wyborze? Tego dowiesz się z dalszej części tekstu.

Rodzaje przedłużaczy

Wyróżniamy 2 rodzaje przedłużaczy. Są to m.in. konstrukcje:

  • domowe,
  • bębnowe.

Pierwsza grupa to najpopularniejszy (i najtańszy) typ listwy, która pozwala na podłączenie wielu sprzętów do jednego gniazdka. Zazwyczaj jej klasa szczelności IP i jakość wykonania pozostawiają wiele do życzenia, dlatego nie nadaje się do bardzo dużych obciążeń i wykorzystywania na zewnątrz.

Modele bębnowe są wygodne w użytkowaniu, gdyż łatwo je zwinąć przy pomocy specjalnej konstrukcji. One także oferują eksploatację wielu gniazdek, dzięki czemu są doskonałym wyborem zarówno dla majsterkowiczów, jak i mechaników oraz rzemieślników.

Ostatnim rodzajem są przedłużacze ogrodowe. Są one specjalnie przystosowane do warunków panujących na zewnątrz budynków. Dzięki temu opady atmosferyczne, wilgoć, temperatury lub nawet promieniowanie UV, nie powinny stanowić problemu.

Parametry i typy konstrukcji

Wiesz już jaki rodzaj przedłużacza zaspokoi Twoje potrzeby? Nie zapominaj jednak o istotnych parametrach, które mają wpływ na zastosowania, wytrzymałość, bezpieczeństwo, satysfakcję i możliwości. Do najważniejszych zaliczamy:

  • Liczba gniazd – najprostsze modele składają się wyłącznie z klasycznej wtyczki i 1 gniazda. Popularniejsze są jednak przedłużacze wielogniazdowe (np. listwowe lub bębnowe z rozgałęzieniem). Dzięki nim podłączysz kilka urządzeń jednocześnie.
  • Długość przewodu – standardowe modele domowe mają ok. 1,5-5 m długości. Przedłużacze bębnowe zapewnią jednak od 15 m, nawet do 120 m zasięgu.
  • Klasa szczelności IP – zależy od niej odporność na zjawiska fizyczne i atmosferyczne. Do ogrodu, warsztatu lub na budowę zawsze wybieraj komponenty o klasie rzędu minimum IP44.
  • Izolacja przewodu – może być ona wykonana z winylu, naturalnej gumy i gumowego pokrycia poszczególnych przewodów oraz pokrytej neoprenem całości. Szukasz przedłużacza do pracy na zewnątrz? Możesz sięgnąć po modele RR, jednak na plac budowy wybierz trwalsze, lepiej zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi modele RN. W domu wystarczający będzie model z VV.
  • Wymiary przewodu – czyli liczba żył (mogą być 2 lub 3) i ich obwód. Pierwszy parametr oznaczony jest przy pomocy litery G. Więcej żył i ich większa grubość oferują lepszą zdolność do obciążenia. Do zastosowań profesjonalnych wybieraj produkty z 3 żyłami i przynajmniej 1,5 mm przekrojem,
  • Obecność uziemienia – asortyment bez niego stosuj wyłącznie do prostych urządzeń, np. lampki.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.bricomarche.pl/elektryka/gniazdka-przedluzacze-wlaczniki/przedluzacze-rozgaleziacze

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here