Z jakimi rodzajami karty SD możemy się spotkać?

Każdy fotograf, kamerzysta lub inny specjalista, który przechowuje i transferuje spore ilości danych, powinien posiadać profesjonalne karty SD, które umożliwią mu to w sposób całkowicie bezpieczny. Karty SD to nic innego, jak niezawodne nośniki pamięci, które pozwalają na przechowywanie zdjęć, filmów wideo oraz innych plików. Od wielu lat cieszą się sporą popularnością, a to wszystko dzięki ich niewielkim rozmiarom oraz dużej pojemności. Pierwsza karta SD powstała w 2000 roku, a jej twórcami był Panasonic, SanDisk oraz Toshiba. Na rynku dostępne są tysiące przeróżnych kart SD, a to, na jaki model się zdecydujemy, jest całkowicie uzależnione od naszych potrzeb i preferencji posiadanego sprzętu. Wybierając kartę powinniśmy wziąć pod uwagę to, jaką ilość plików chcemy na niej przechowywać. Im będzie ich więcej, tym analogicznie, musimy zakupić kartę SD o większej pojemności. Dobierając kartę zwróćmy również uwagę na jej wielkość, aby była kompatybilna z posiadanym przez nas urządzeniem. Jeżeli nasz aparat lub kamera umożliwia korzystanie tylko z klasycznych kart SD, a my kupiliśmy micro SD, to konieczny będzie również zakup specjalnego, wyprofilowanego adaptera, który pozwoli nam na jej umieszczenie wewnątrz urządzenia. Kupując kartę zwróćmy również uwagę na jej klasę prędkości, czyli tempo, w którym będziemy mogli transferować gotowe pliki, zdjęcia i nagrania wideo.

Rodzaje kart pamięci – karty SD,karty SDHC, czy karty SDXC?

Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, ważnym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest pojemność karty oraz szybkość transferu. Dziś przyjrzymy się bliżej poszczególnym rodzajom, które są dostępne na rynku i scharakteryzujemy wszystkie modele. To zestawienie pomoże Państwu z wyborem odpowiedniego produktu dla swojego urządzenia elektronicznego.

Pierwszym modelem, który z roku na rok traci swą popularnością, są klasyczne karty SD. Jest to rodzaj karty, która jest stosowana w branży fotograficznej i podczas kręcenia filmów. Karty SD stosuje się w aparatach fotograficznych, lustrzankach cyfrowych oraz kamerach. Tak, jak wspominaliśmy, pierwsza tego typu karta powstała w 2000 roku, a już trzy lata później jej mniejsza siostra, czyli karta micro SD. Karty micro SD skutecznie zastąpiły klasyczne karty (ich wymiary to: 24 x 32 x 2,1 mm), a to wszystko za sprawą swoich niewielkich rozmiarów – 11x15x1 mm. Takie rozwiązanie sprawiło, że micro SD może być stosowana również w urządzeniach mobilnych – smartfonach, laptopach i tabletach, a także w komputerach. Minusem kart Secure Digital jest to, że ich maksymalna pojemność wynosi zaledwie 2 GB. Ten rodzaj kart jest polecany amatorom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią.

Drugim modelem, który zasługuje na uwagę, są karty Secure Digital High Capacity, bardziej znana pod nazwą SDHC. Cieszą się zdecydowanie większą popularnością, niż klasyczne karty SD, a to wszystko za sprawą dużo większej pojemności i szybkości transferu. Dzięki temu, że maksymalna pojemność karty SDHC wynosi 32 GB, możemy umieścić na niej jeszcze więcej plików, zdjęć, czy filmów wideo (również tych w jakości HD!). Podobnie, jak w przypadku karty SD, również SDHC posiada swoją mniejszą wersję. Jak łatwo się domyślić, nazywa się ona micro SDHC. Ten rodzaj karty stosuje się w smartfonach, tabletach i komputerach, ale również bardzo często w połączeniu z niewielkimi kamerami, np. GoPro.

Ostatnim rodzajem kart, o którym musimy wspomnieć, są ultraszybkie i bardzo pojemne karty SDXCKarty SDXC, które są dostępne na rynku, występują również w modelach, które są w stanie pomieścić aż 2TB zdjęć, filmów wideo i innych plików. Karty SDXC są przeznaczone dla profesjonalistów, którzy każdego dnia wykonują i transferują duże ilości danych. Sprawdzają się zarówno fotografom i kamerzystom, jak i informatykom, grafikom czy montażystom. Na rynku dostępne są również karty micro SDXC, które stosuje się w przypadku mniejszych sprzętów elektronicznych. Pamiętajmy o tym, że zakup konkretnej karty powinien być całkowicie uzależniony od naszych potrzeb i preferencji, a także dopasowania produktu do konkretnego sprzętu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here