Większość użytkowników komputerów to zwykli „zjadacze chleba”. Nie interesuje ich jak działa ta skomplikowana maszyna – powinna po prostu działać. Jednak zagłębiając się odrobinę w techniczne aspekty takiego sprzętu okazuje się, że – tak jak z każdym sprzętem elektronicznym – ważna jest ergonomia korzystania z komputera. Wchodzi w to głównie sprawa szybkości działania poszczególnych podzespołów oraz w rezultacie – całego komputera. Chcemy, aby nie tylko po prostu działał, ale aby działał szybko, a gdyby jeszcze nie trzeba było ciągle aktualizować sterowników i podzespołów do szybkiego działania, bylibyśmy w elektronicznym raju. Niestety realia nie są tak piękne.

Klawiatura membranowa i mechanicznaOkazuje się, że do sprawnego działania komputera potrzeba wiele różnych podzespołów i wystarczy, że jeden z nich nie będzie nam odpowiadać, a całe doświadczenie związane z użytkowaniem sprzętu będzie tragiczne. W tym szale sprzętowym użytkownicy wymieniają procesory, karty graficzne, płyty główne czy kości RAM, ale zazwyczaj pomijają urządzenia peryferyjne – myszkę czy klawiaturę. Jednak korzystając z komputera na co dzień warto wyposażyć się w nieco lepsze urządzenia niż jakieś produkty z krajów azjatyckich o wątpliwej jakości. Przy wyborze choćby klawiatury warto się wcześniej zastanowić czy będzie to klawiatura membranowa czy mechaniczna.

Klawiatura membranowa i mechaniczna

Różnice na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niewielkie, jednak ma to znaczenie – zwłaszcza w przypadku osób, które piszą na komputerze więcej niż kilka fraz w wyszukiwarce. Klawiatury mechaniczne mimo kilku, wydawałoby się, decydujących o ich sukcesie zalet takich jak: ogólna wytrzymałość klawiatury czy czas reakcji na wciśnięcie klawisza, są także znacznie droższe od klawiatur membranowych oraz znacznie głośniejsze, a co za tym idzie, bardziej uciążliwe podczas dłuższego korzystania. Klawiatury membranowe z kolei, mimo tego, że nie są tak wytrzymałe, spełniają się świetnie w rękach kogoś, kto dużo pracuje z komputerem i dużo pisze na klawiaturze. Mniejszy skok klawiszy i nowe technologie, dzięki którym takie klawiatury są prawie bezgłośne na pewno sprawią, że każdy, kto spędza sporo czasu przy komputerze doceni każdą złotówkę wydaną na tego typu sprzęt.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here