Klawiatury to temat, któremu mało kto poświęca uwagę. Większość ludzi dzieli je na dwie podstawowe kategorie – klawiatury zwykłe, takie dla przeciętnego Kowalskiego, niczym niewyróżniające się na rynku twory z plastiku, oraz klawiatury gamingowe – czyli świecące na różne odcienie światełkami klawiatury, które nie mają większego sensu i zastosowania poza tym, że ładnie świecą nocną porą. Bardziej zaawansowani użytkownicy zauważą, że większy sens jest w dzieleniu klawiatur ze względu na technologię wykonania na klawiatury – membranowe oraz mechaniczne. Klawiatury membranowe – jak sama nazwa wskazuje – do wykrywania naciśnięcia klawisza używają membrany, która znajduje się pod wszystkimi klawiszami.

Klawiatura podświetlanaChoć taka klawiatura jest chyba najwygodniejszą i najbardziej komfortową klawiaturą do pisania długich tekstów ze względu na mały skok klawiszy, oraz cichą pracę, ma jednak ona kilka wad. Przede wszystkim znacznie ciężej wyczyścić takie klawiatury w porównaniu do ich mechanicznych odpowiedników, gdzie wystarczy ściągnąć klawisz z mechanizmu i odkurzyć. Po drugie klawiatura membranowa jest znacznie mniej wytrzymała, membrana zużywa się dosyć szybko, chociaż zwykły użytkownik pewnie nawet nie zauważy większej różnicy. Zauważy za to różnicę w cenie między tymi typami klawiatur i pewnie zdecydowanie bardziej przypadnie mu do gustu – tańsza – klawiatura membranowa. Nawet wśród tych klawiatur, pomimo mniej gamingowego zacięcia zazwyczaj, znajdziemy modele przeznaczone głównie dla graczy.

Klawiatura podświetlana

Takim przykładem może być chociażby membranowa klawiatura podświetlana na – gamingowy – czerwony kolor. Taka klawiatura ma jednak więcej zalet poza tylko bardziej przykuwającym oko wyglądem. Przede wszystkim podświetlane klawisze świetnie sprawdzają się wieczorami i w nocy, a także w warunkach słabszego oświetlenia miejsca pracy. Całkiem spora grupa ludzi dalej pisze na klawiaturze patrząc na nią zamiast na ekran, takim ludziom zatem powinna przypaść do gustu bardziej klawiatura na której widać wszystkie klawisze nawet w zupełnych ciemnościach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here