Matryca do laptopa jest częścią panelu LCD, która odpowiedzialna jest za wyświetlanie obrazu. W niektórych modelach laptopów matryca bardzo często ulega uszkodzeniu, albo jej rodzaj nie jest przystosowany do światła słonecznego, przez co na zewnątrz prawie nic nie widać. Bardzo często taki rodzaj matrycy znajduje się w tańszych modelach laptopów, gdyż w momencie gdy mamy okrojony budżet to bardziej patrzymy na podzespoły znajdujące się w laptopie niż na samo jego wykonanie.

W jaki sposób działa matryca w laptopie?

Mimo iż na rynku mamy szeroki wybór matryc i każda jest inaczej wykonana to ich zasada działania jest identyczna, czyli światło, które przechodzi przez dwa ustawione do siebie polalizatory oraz warstwę cienkich kryształów trafia na filtry barwne. W zależności od ułożenia cząsteczek w warstwie cienkich kryształów otrzymujemy odpowiedni kolor.

Jaki rodzaj matrycy wybrać?

Matryce do laptopa matowe bardzo często możemy spotkać w laptopach jak i komputerach stacjonarnych. Spełniają one swoje zadanie podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze. Nasz wzrok nie męczy się zbyt szybko przez to, że tego typu matryce oferują mniej odbić i refleksów. Dobrej jakości matryce matowe będą oferowały czytelny obraz bez względu na panujące warunki oświetleniowe. Natomiast w tańszych laptopach możemy spotkać matryce błyszczące, które przy pierwszym kontakcie z ludzkim wzrokiem nie robią wrażenia. Kolory są nasycone, wyraziste. Wyświetlany obraz jest kontrastowy co bardzo dobrze sprawdza się podczas oglądania filmów. Jednak nie oznacza to, że matryce błyszczące nie mają wad. Przeszkadzać nam może tak zwany efekt lustra, gdyż na ekranie często będziemy widzieli własne odbicie. Od tego typu ekranu odbija się też światło co wpływa negatywnie na nasz wzrok.

Powody uszkodzenia matrycy w laptopie

Matryca do laptopa bardzo często ulega uszkodzeniu przez naszą nieuwagę. Do serwisów bardzo często trafiają laptopy po upadku lub zalaniu czego efektem może być pęknięta, lub zalana matryca co objawiać może się występującymi na ekranie plamkami lub występować może częściowy zanik obrazu. Czasami zdarzyć się jednak może, że matryca ulega uszkodzeniu w wyniku fabrycznej usterki komputera. Wtedy najczęściej mamy do czynienia ze złym odwzorowaniem kolorów.

Naprawa czy wymiana matrycy?

Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu uszkodzona jest nasza matryca od tego zależy czy będzie ona wymieniana, czy też naprawiana. Jeśli jest ona pęknięta to pozostaje tylko opcja wymiany.  W przypadku gdy mamy do czynienia z kilkuletnim sprzętem koszty wymiany nie są wysokie. Możemy tutaj posłużyć się używanym elementem lub tak zwanym zamiennikiem, przez co koszty naprawy jeszcze będą tańsze. Czasami jednak zdarza się, że naprawa takiego wyświetlacza jest tańsza od jej wymiany. Najczęściej jest ona wykonywana w momencie gdy laptop został zalany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here