Płatny czy darmowy antywirus?

0
1706

Nie ma znaczenia, czy komputer jest dla Ciebie tylko rozrywką, czy narzędziem pracy. W obu przypadkach, wymaga on odpowiedniej ochrony. Antywirus to podstawa. Znalezienie bezpłatnej wersji programu ochronnego nie jest trudne. Jednak, przed instalacją, często pojawia się pytanie – Czym się różnią, płatne antywirusy od darmowych? Jakie oprogramowanie wybrać? Czy bezpłatny antywirus, może w ogóle konkurować z wersją płatną?

Płatny i darmowy antywirus – czym się różni?

Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że antywirusy płatne i darmowe niewiele się od siebie różnią, ale wystarczy krótka analiza, by dostrzec, że jest inaczej. Główną różnicą jest dostęp do bardzo przydatnych funkcji dodatkowych, które otrzymujemy w pakiecie płatnym, a nie są one dostępne w wersjach darmowych. Niektórzy sądzą, że antywirusy służą wyłącznie do zabezpieczania komputera i usuwania wirusów, a pozostałe funkcje nie mają znaczenia. Nie jest to prawdą. Dodatkowe mechanizmy, dołączone do poszczególnych wersji programów ochronnych, zabezpieczają system przed większą ilością, różnych ataków.

Rodzaje programów ochronnych

Antywirusy bezpłatne, są zwykle przeznaczone do użytku prywatnego i nie posiadają wielu funkcji, dostępnych w wersjach premium. Programy bezpłatne chronią system operacyjny, ale wykorzystują, tylko podstawowe techniki zabezpieczeń, które nie mogą niestety konkurować z szerokim wachlarzem zaawansowanych systemów, dostępnych w płatnych odpowiednikach. Bezpłatne antywirusy, nie zapewniają również pomocy technicznej producenta, więc w przypadku problemów, klient musi radzić sobie sam lub szukać pomocy na forach internetowych lub wśród znajomych.

Programy typu “Antivirus” to komercyjne programy, które zawierają więcej funkcji, niż programy bezpłatne, dając użytkownikowi dostęp do dodatkowych zabezpieczeń i wsparcia producenta.

Pakiety typu “Internet Security” – te są natomiast najpopularniejszą wersją programów antywirusowych. Pozwalają one uzyskać wysoką jakość zabezpieczeń w rozsądnej, niewygórowanej cenie. Pakiety “Internet Security” posiadają zazwyczaj szereg dodatkowych, ważnych mechanizmów, takich jak:

  • Firewall, blokujący połączenia nieznanych lub niebezpiecznych aplikacji w systemie operacyjnym.
  • Kontrolę rodzicielską, która umożliwia blokowanie stron nieodpowiednich dla dziecka.
  • Optymalizator systemu, który pozwala zadbać o system operacyjny, również w aspekcie wydajności, czyszcząc dysk ze zbędnych plików tymczasowych, historii przeglądania i cookies.
  • Skaner stron internetowych, który chroni przed zainfekowanymi stronami i atakami typu phishing.
  • Ochronę bankowości, która blokuje wszystkie połączenia, poza tym właściwym, ustanowionym z bankiem.
  • Ochronę prywatności, która uniemożliwia zidentyfikowanie i śledzenie użytkownika przez złośliwe programy szpiegujące.
  • Antyspam, który może blokować spam rozpoznając adres IP serwera, skanować zawarte załączniki, blokując te z podejrzaną, złośliwą zawartością, a nawet rozpoznać spam, analizując słowa kluczowe.
  • wiele innych funkcji, np.: niszczarkę plików, skaner podatności sieci Wi-Fi, moduł kopii zapasowej, płyt ratunkowych.

Płatny czy darmowy antywirus – co wybrać?

Decyzja, dotycząca wyboru antywirusa, w dużej mierze zależy od dodatkowych funkcji, które będą nam szczególnie przydatne. Warto je wcześniej spisać i przeanalizować, które mechanizmy są nam niezbędne i na tej podstawie, wybrać najlepsze oprogramowanie antywirusowe.

Rynek darmowych rozwiązań jest dość bogaty, ale jeśli chcesz zapewnić sobie kompleksową ochronę, skieruj swoją uwagę, ku płatnym rozwiązaniom, które wykorzystują najnowsze technologie zabezpieczeń i oferują dodatkowe funkcjonalności.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here