Profesjonalna konserwacja automatyki

0
536

Wraz z upływem czasu każde urządzenie zaczyna się zużywać. To naturalny proces, który wiąże się ze stopniowymi zmianami w samych materiałach konstrukcyjnych i elementach, występujących w urządzeniach. Nie oznacza to jednak, że mamy bezradnie rozkładać ręce i czekać, aż stanie się najgorsze. Wystarczy zadbać o profesjonalną konserwację automatyki.

Automatyka, czyli najważniejsza część dzisiejszej produkcji

Zacznijmy najpierw od podkreślenia, jak wielką rolę odgrywa w dzisiejszym świecie automatyka. Już dawno odeszliśmy od najbardziej tradycyjnych rozwiązań, w których niezbędna była we wszystkim praca ludzkich rąk. Obecnie coraz częściej wspomagają, a nawet zastępują ludzi maszyny, które tworzą długie ciągi.

Współczesna produkcja opiera się w największym stopniu na wykorzystaniu automatyki, czyli połączonego ze sobą szeregu maszyn i urządzeń elektrycznych, których zadania tworzą ciąg produkcyjny. Automatyzacja sprawia, że cała praca posuwa się szybciej i jest bardziej wydajna, w tym przede wszystkim obarczona mniejszą ilością błędów oraz przestojów w pracy. Każdy element produkowany w ten sposób jest bardziej powtarzalny, niż byłby w pracy ręcznej. Co równie ważne, automatyzacja korzystnie wpływa na bilans przychodów i wydatków przedsiębiorstwa, zmniejszając koszty produkcji i pozwalając na uzyskanie większych zysków w krótszym czasie, przy mniejszych nakładach.

Awaria z powodu czynników otaczających urządzenie

Awarie urządzeń elektrycznych mogą być wynikiem normalnej eksploatacji i zużycia materiałów. To normalne, że z czasem konieczna jest wymiana uszczelek czy łożysk, albo smarowanie elementów ruchomych. W pewnej chwili mogą też nastąpić poważniejsze uszkodzenia, które wynikają w szczególności z oddziaływania czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, kurz czy inne zanieczyszczenia.

Oczywiście, regularne czyszczenie automatyki może zapobiec powstawaniu niekorzystnych zmian w poszczególnych elementach układu. Dzięki temu zmniejsza szansę na wystąpienie awarii, szczególnie nagłej, a także sprawia, że praca jest bardziej efektywna i tańsza. Przykładowo urządzenia, które mają regularnie czyszczone filtry, są nie tylko bardziej odporne na uszkodzenia, ale też zużywają mniej prądu w ciągu swojej pracy.

Czyszczenie i naprawa

Kompleksowa konserwacja automatyki składa się z dwóch kroków. Pierwszym, który powinien być wykonywany co jakiś czas nawet w przypadku dobrze funkcjonującego urządzenia, jest regularne czyszczenie. To ono pozwala na przedłużenie żywotności automatyki, ponieważ ogranicza wpływ niechcianych czynników na jej poszczególne układy.

Kolejnym krokiem jest oczywiście naprawa nawet drobnych usterek, aby nie doprowadziły do powstania większych uszkodzeń. Regularna naprawa nawet drobnych i z pozoru błahych problemów sprawi, że maszyna po prostu szybciej wróci do pracy, co zmniejszy też przestoje w produkcji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here