Początkujący projektanci instalacji elektrycznych, nie mający jeszcze obeznania w temacie bardzo dużo czasu muszą poświęcać na poznawanie rynku. Jak wiadomo aparatura modułowa dostępna w przeróżnych katalogach nie jest jednoznaczna z tym, czego używa się najczęściej. bardzo często zdarza się bowiem, że aparaty, które bardzo dobrze spełniają warunki zwarciowe, nie są praktycznie w ogóle wykorzystywane w rzeczywistości ze względu chociażby na cenę czy dostępność.

Urządzenia elektryczne oraz instalacje mają również rożne wytyczne co do stosowanych aparatów, Często bowiem zdarza się, że producenci urządzeń zastrzegają w dokumentacji techniczno – ruchowej, że należy użyć osprzętu o dedykowanych parametrach czy nawet określonym modelu. Aby sprostać wszelkim wytycznym, projektanci muszą bardzo dobrze poznać rynek i zwyczaje na nim panujące zanim do projektu wpiszą dany model bezpiecznika czy stycznika.

Podobnie jest z aspektem dostosowania instalacji dedykowanej dla wrażliwych urządzeń. Ochrona przed skutkami przepięć to część elektrotechniki tak rozległa, że na studiach inżynierskich doczekała się własnych przedmiotów. Niejednokrotnie również temat ten był podstawą do obron doktoranckich. Dlatego też bardzo ważne jest by poznać całą paletę aparatury modułowej ze sklepu https://sklep.elektrospark.pl/aparatura-modulowa,7449.html przystosowanej do zabezpieczania obwodów wrażliwych. Jak się okazuje nawet w katalogu jednego producenta znaleźć można urządzenia, które w oznaczeniach różnią się tylko jedną literą bądź cyfra a służą do zupełnie innych celów. Szczególnie widać to na przykładzie wyłączników nadmiarowo prądowych, które są najbardziej popularnymi urządzeniami montowanymi w rozdzielnicach niskiego napięcia. Tylko jedna cyfra na końcu w numerze EAN różni zabezpieczenie szybkie od zwłocznego, a jak wiadomo zastosowanie tych dwóch różnych typów aparatów jest diametralnie różne. Błąd popełniony przez projektanta podczas przygotowywania projektu może bardzo drogo kosztować wykonawcę. Wymiana aparatu, mimo że nie jest zbyt trudna, naraża odbiorcę końcowego na duże straty wynikające z kupienia nieodpowiedniego aparatu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here