Czy zastanawiałeś się kiedyś na zakupem komputera? Z pewnością. Każdy choć raz w życiu rozważał zakup jakiegoś nowego sprzętu. Często zagwozdka może być naprawdę duża. Czasami nawet zakup zwykłego czajnika elektrycznego może budzić nie lada dylemat. W końcu jeden pokazuje kolor w zależności od temperatury wody, drugi ma funkcje podgrzewania, ale nie do konkretnej temperatury, z kolei trzeci ma funkcje podgrzewania do ustalonej przez nas samych temperatury wody, czwarty nie ma tych wszystkich „bajerów”, ale za to cenę ma niezwykle zachęcającą. Prosta rzecz – czajnik, a tyle dylematów.

Problem z wyborem nowoczesnych urządzeń

Ranking kart graficznychCzasami wybór zwykłego sprzętu gospodarstwa domowego potrafi nawet przyczynić się do rodzinnej kłótni, ba! nawet do porządnej awantury skutkującej najczęściej dla męskiej strony związku, spaniem przez tydzień na materacu. Zwykły czajnik wzbudza tak skrajne emocje, nie wspominajmy nawet o wyborze nowej pralki czy lodówki. Wróćmy jednak do komputerów. Każdy z nas co jakiś czas musi wymienić swój sprzęt na nowszy model. Wynika to najzwyczajniej w świecie z nieustannego postępu technologicznego, który wydaje się nie mieć hamulców. Podczas, gdy na przykład telefon wymieniamy średnio raz na dwa, trzy lata, komputer to często jest zakup jednak na znacznie dłuższy okres. Komputer bowiem kupujemy na około 8 lat. Dlatego zakup ten musi być tak szczegółowo i skrupulatnie przemyślany.

Od czego zacząć właściwie nasze przemyślenia? Przede wszystkim musimy wiedzieć w jakim celu używamy komputera. Czy ma to być komputer służbowy, czy taki prywatny do domu, czy mamy na tym komputerze pracować, czy mamy na tym komputerze po prostu grać w najnowsze gry komputerowe. To wszystko wymaga od nas zastanowienia się, które zazwyczaj nie trwa zbyt długo.

Jaki komputer wybrać?

Kolejną rzeczą do przemyślenia jest kwestia typu komputera, czy ma to być komputer stacjonarny czy komputer przenośny. Jeśli przenośny to czy zwykły notebook, czy jednak mały netbook. Jeśli zaś notebook to ile ma mieć cali. Te wszystkie kwestie dotyczące rozmiaru komputera również mają ogromne znaczenie, a uzależnione są przede wszystkim właśnie od przeznaczenia jakie ma mieć nasz przyszły komputer.
Kolejna kwestia do przemyślenia dotyczy podzespołów komputera. I tutaj decydujące znaczenie ma właśnie przeznaczenie naszego komputera.

Jeśli potrzebujemy komputera do pracy, decydującą rolą będzie tutaj mocny procesor, o dużej mocy obliczeniowej, najlepiej ze znanej firmy od lat odznaczającej się trwałością swoich produktów tak, aby nasza praca odbywała się płynnie. Jeśli chodzi o płynność pracy naszego komputera ważny jest tu również dysk twardy. I nie chodzi tutaj o jego pojemność, a o jego typ. Dosyć niedawno dużą rolę na rynku sprzedaży komputerów zaczęły pełnić dyski twarde typu SSD, a będąc bardziej precyzyjnym dyski twarde SSD M.2 PCIe, które powoli zaczynają wypierać stare dyski HDD. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że dyski SSD odznaczają się o wiele większą szybkością i trwałością od dysków HDD.

I choć dyski SSD są droższe i w dodatku często mają mniejszą pojemność, to jednak ich zalety absolutnie warte są ich ceny. Niezwykle istotną kwestią przy wyborze komputera do pracy jest również duża ilość pamięci RAM. Może ona okazać się niezbędna, kiedy będziemy mieli w pracy do czynienia z multizadaniowością. Należy wziąć również pod uwagę, jaką pracę wykonujemy. Jeśli jesteśmy grafikami komputerowymi i wykonujemy profesjonalne projekty w 3D, wtedy niebagatelną rolę będzie pełnić karta graficzna.

Ranking kart graficznych

Ranking kart graficznychKarta graficzna pełni również nieocenioną rolę kiedy wybieramy komputer do gier komputerowych. Właściwie jest ona najważniejszym podzespołem decydującym o płynności obrazu podczas rozgrywki. Dlatego unikajmy przede wszystkim laptopów czy komputerów z kartą graficzną zintegrowaną. Są to zazwyczaj kiepskiej jakości karty służące do przetwarzania prostych animacji. Jednak skąd mamy wiedzieć, która karta graficzna jest dobra? Najlepiej wyszukać w internecie jakiś profesjonalny ranking kart graficznych i po prostu porównać karty ze sobą.

Często takie rankingi bardzo precyzyjnie pokazują nam ile klatek na sekundę, w danej grze, przy danych ustawieniach graficznych, karta jest w stanie wygenerować. Stąd taki ranking może okazać się przy wyborze komputera do gier komputerowych nieoceniony. Ważna przy wyborze takiego komputera jest również odpowiednia ilość pamięci RAM, a także przyzwoity procesor i również dysk SSD.
Co się zaś tyczy ceny, przede wszystkim nie żałujmy pieniędzy na zakup nowego sprzętu. Jak wspomniałem wcześniej, jest to zakup zazwyczaj na około 8-10 lat, tak więc dołóżmy do tego komputera nawet tysiąc, dwa tysiące więcej niż zakładaliśmy, a będziemy mieć sprzęt służący nam przez naprawdę długi czas.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here