Komputer osobisty już od wielu lat jest podstawowym i niezbędnym narzędziem nie tylko w domu, ale też i w każdej instytucji publicznej. Realizacja szerokiej gamy zadań wymaga dobrania realizującego je sprzętu pod względem wydajności i oczywiście ceny. Niezależnie od tego czy jesteś fizykiem badającym cząstki elementarne czy zwykłym graczem lubiącym Counter Strike’a, musisz odpowiedzieć sobie na ważne pytanie – jakiego komputera potrzebuję do realizacji moich celów?

Jak wybrać najlepszy procesor?

Ranking procesorów komputerowychPostęp techniczny na rynku komputerowym, tak jak i na każdym innym rynku wysokich technologii, jest ogromny. Każdego roku globalne korporacje wypuszczają nań nowe modele kart graficznych, procesorów czy dysków twardych. Zalew różnorakich rozwiązań może spowodować ból głowy, szczególnie u osób na co dzień nie stykających się nowoczesnymi technologiami. Jak poradzić sobie z tym nadmiarem, który model wybrać, jak zapłacić najmniej za jak najwyższą jakość? Jeżeli jesteś świadomym użytkownikiem komputera planującym zakup nowej maszyny, albo części do niej, odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz na dedykowanych stronach w internecie.

Ranking procesorów komputerowych

Obecnie istnieje co najmniej kilka ogólnoświatowych, także polskich stron internetowych, na których publikowany jest ranking procesorów komputerowych, kart graficznych, dysków, monitorów, czy wszelkich innych urządzeń związanych z rynkiem komputerów osobistych. Firmy prowadzące takie strony, dysponują prawdziwymi laboratoriami badawczymi, w których każda część poddawana jest bardzo dokładnym testom. Procedury są w pewnym stopniu znormalizowane, na rynku istnieje wiele programów służących do testów procesorów czy kart graficzny, które są stosowane w większości laboratoriów badających sprzęt komputerowy. Ma to sens – używając tego samego software’u można łatwo porównać wyniki, stworzyć rankingi, które można w prosty sposób analizować i badać pod kątem poprawności. Do tego każda taka firma musi posiadać referencyjne stanowiska testowe, wyposażone w urządzenia wiodących i uznanych producentów. Na tym sprawa się nie kończy, inaczej buduje się stanowisko do testowania dysków, inaczej do monitorów – to ostanie wymaga już bardziej specjalizowanych przyrządów optycznych.

Pozostaje podstawowe pytanie – czy można ufać wynikom uzyskanym w takich laboratoriach? Trudno odpowiedzieć na nie jednoznacznie. Na pewno możliwe są jakieś nieścisłości pomiarowe, czy naciski ze strony producentów sprzętu. Ważne jest to, że stron z rankingami jest w internecie wiele i na ich podstawie sami możemy wyrobić sobie opinię na temat sprzętu, który zamierzamy kupić.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here