O szyfrowanie dysku i danych na nim zawartych powinniśmy zadbać niezależnie od tego, czy jak Pablo Escobar działamy w ramach międzynarodowego kartelu, czy jesteśmy po prostu zwykłymi użytkownikami komputera. Swoje tajemnice zapisane na domowym czy firmowym komputerze możemy chronić na wiele sposobów. Na przykład po skończonym użytkowaniu zamknąć urządzenie w sejfie. Albo zapewnić mu całodobową ochronę w postaci pracujących na zmiany strażników.

Szyfrowanie dysku – Podstawowe informacje

Ze względu na dość dużą uciążliwość i wysokie koszty podobnych rozwiązań, mało kto zdecyduje się pewnie na ich wdrożenie. O wiele wygodniej jest przecież skorzystać z jednego z programów umożliwiającego zaszyfrowanie danych i tym samym uniemożliwienie dostępu do nich osobom niepowołanym.
Szyfrowanie dysku chroni informacje głównie w przypadku, kiedy dojdzie do fizycznego przejęcia naszego komputera przez intruza. Lecz może być również pomocne przy próbie uzyskania danych drogą zdalną np. poprzez zainstalowanie oprogramowania inwigilującego (chociaż do obrony przed takimi zagrożeniami stosuje się zwykle inne rozwiązania).

Większość osób zapewne nie bierze nawet pod uwagę możliwości przejęcia ich sprzętu przez osoby niepowołane. Ale przecież takie sytuacje mogą się zdarzyć każdemu z nas. Pomijając już najbardziej oczywistą kradzież sprzętu, nasze dyski mogą wpaść w niepowołane ręce na przykład po sprzedaży komputera. To prawda, że większość świadomych użytkowników formatuje swoje dyski przed sprzedażą sprzętu. Mało kto robi to w sposób gwarantujący brak możliwości ponownego odczytania danych przez osoby zainteresowane cudzą prywatnością. Czasami nawet nadpisanie losowymi ciągami danych może okazać się niewystarczające i informacje z HDD mogą zostać odczytane przez osoby znające się na rzeczy (i nie jest prawdą, że takie możliwości mają wyłącznie amerykańskie agencje szpiegowskie i NASA).

Całkowite szyfrowanie dysku rozwiąże podobne problemy i sprawi, że nawet po sprzedaży przypadkowym ludziom będziemy mogli spać spokojnie.
Wielu z was pewnie zapyta, po co tak bardzo troszczyć się o informacje zawarte w naszych plikach? Nic wielkiego się przecież nie stanie jeśli ktoś niepowołany uzyska dostęp do kilku starych zdjęć z wakacji czy do pracy licencjackiej napisanej dwa lata temu.

Pewnie w takich przypadkach żadna wielka tragedia by się nie wydarzyła, ale czy na pewno przechowujemy na swoich komputerach tylko takie dane? Co z informacjami o osobach trzecich np. ich adresami, numerami telefonów, kont bankowych, szczegółami z życia prywatnego itd.? Podobna wiedza może być w rękach nieodpowiednich osób wykorzystana w sposób, który przyprawia o ciarki na plecach. Płaciliście kiedyś przez internet podając nr karty kredytowej? Reszta to już kwestia wyobraźni.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, które mogą mieć na komputerach wiele danych kontrahentów, szyfrowanie dysku wydaje się absolutną koniecznością.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here