Na lekcjach fizyki w szkole nieraz słyszeliśmy o układach scalonych. Wiadomo, że są to zminiaturyzowane układy elektroniczne zawierające setki elementów, takich jak: tranzystory, diody, oporniki kondensatory. Pierwsze układy scalone zaczęły powstawać w Europie w latach dwudziestych dwudziestego wieku. Protoplastem tych urządzeń była stworzona w 1926 roku lampa próżniowa Lew, składająca się z kilkunastu podzespołów o bardzo ciekawej budowie. Omawiana lampa była bardzo duża i obecne tranzystory przypominała jedynie schematem działania. Najważniejszym teoretykiem, który pracował nad schematem układów scalonych był Geoffrey Dummer, pomimo dwudziestu lat spędzonych w laboratorium i światłych, pionierskich koncepcji nie udało mu się zbudować wymarzonego wynalazku.

Prawdziwe układy scalone przypominające te znane obecnie powstały w 1958 roku. Zostały wynalezione jednocześnie przez dwóch różnych naukowców pracujących w odległych od siebie miejscach na kuli ziemskiej. Byli to Jack Kilby oraz Robert Noyce.

Układ scalony ma dość skomplikowaną budowę i trudno opisać jego działanie w prostych słowach. Można natomiast powiedzieć kilka zdań o schemacie budowy oraz ogólnej budowie.

Każdy układ scalony jest zamknięty w hermetycznej osłonie. Może ona być utworzona ze szkła, metalu, ceramiki bądź nawet z tworzyw sztucznych. Układy scalone możemy podzielić na dwie grupy: monolityczne oraz hybrydowe. Układy monolityczne cechują się monokrystaliczną strukturą półprzewodnika, występującą zarówno w elementach czynnych jak i biernych obwodu. Układy hybrydowe wyróżniają się tym, że na płytki utworzone z izolatora nanosi się warstwy przewodnika połączonego z materiałem rezystywnym, tworząc rezystory oraz układy połączeń elektronicznych.
Oprócz układów scalonych opracowano także układy interfejsowe.

Mają one całkiem inną funkcje niż poprzednio omawiane układy scalone. Układy interfejsowe takie jak znany powszechnie podukład RS485/422 służą kontroli i zarządzaniu transmisjami danych i plików pomiędzy dwoma różnymi urządzeniami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here