Postępująca technologia jest matką wynalazków, szczególnie w dziedzinie informatyki. Obecnie produkowane laptopy są wyposażone w najnowocześniejsze podzespoły. Niemniej jednak im tańszy laptop, tym należy liczyć się z pewnymi ustępstwami.

Podzespoły w laptopie

Zewnętrzna karta graficznaWiele osób lubi od czasu do czasu przenieść się w świat wirtualny i zagrać w grę komputerową. Nowe gry potrzebują mocnego komputera, a w szczególności karty graficznej. Popularność laptopów sprawia, że zaczynają one przeważać nad komputerami stacjonarnymi. Jak już wspomniano wyżej, nowe i dość drogie laptopy są wyposażone w wystarczająco mocne podzespoły, które z pewnością poradzą sobie z uruchomieniem nowych pozycji. Są jednak osoby, które dla chwili przyjemności nie chcą wydawać kilku tysięcy złotych. Do codziennego użytku wystarcza im kilkuletni laptop, bądź nowy sprzęt kupiony za niewielką cenę w jednym z popularnych sklepów zajmujących się sprzedażą elektroniki. Chęć uruchomienia nowej gry jest często silniejsza i użytkownicy zaczynają szukać tańszych sposobów, które pozwolą na osiągnięcie celu. Jednym z rozwiązań jest zewnętrzna karta graficzna. W odniesieniu do nazewnictwa często można spotkać się z nazwą eGPU – to właśnie zewnętrzna karta graficzna.

Zewnętrzna karta graficzna

Takie urządzenie wymaga pewnych kompromisów. Z reguły jest to urządzenie wyglądające jak mała stacja dokująca, którą łączy się z laptopem za pomocą portu USB. W środku tej, jak to zostało nazwane, stacji dokującej znajduje się karta graficzna. Co ważne, w środku urządzenia znajdują się karty graficzne przeznaczone do komputerów stacjonarnych. Duże zużycie energii powoduje dodatkowo, że zewnętrzna karta graficzna, a ściślej mówiąc stacja w której umieszcza się kartę graficzną, jest wyposażona w oddzielny zasilacz. Komunikacja z laptopem korzysta z Thunderbolt 3, czyli szybkiego interfejsu, który jest w stanie przesyłać dane z prędkością nawet 5 GB/s. Jak więc można zauważyć, zewnętrzna karta graficzna stanowi kompromis pomiędzy drogim laptopem, a komputerem stacjonarnym, od którego stroni wiele osób.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here