Fotowoltaika i świetlne oprawy ogrodowe

0
1526

Ogniwa fotowoltaiczne zmieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jest to przede wszystkim instalacja ekologiczna, która pomaga nam dbać o środowisko i jest alternatywą dla energii wytwarzanej z paliw kopalnych. Dodatkowo uzyskiwana energia elektryczna jest darmowa – użytkownicy ponoszą koszty inwestycyjne i koszty związane z długoletnią eksploatacją urządzeń.

Oświetlenie ogrodowe

Fotowoltaikę w mniejszej skali można użyć także do oświetlenia samego ogrodu. Każdy z modułów na bieżąco dostarcza wtedy energię elektryczną do akumulatora znajdującego się w samych lampach. Oświetlenie ogrodowe jest wtedy zupełnie darmowe – okres zwrotu wynosi zaledwie parę lat.

Koszty i moc instalacji Łączna moc używanych w gospodarstwie domowym urządzeń nie przekracza parunastu kilowatów. Co więcej, bardzo rzadko większość urządzeń pracuje w jednym czasie. Dlatego moc szczytowa instalacji fotowoltaicznej zwykle nie przekracza 5 kWp. By dojść do takiej wartości trzeba by zamontować moduły o łącznej powierzchni około 35 m2. Nie każdy jest w stanie zmieścić tyle paneli na dachu domu czy na działce. Na koszty związane z instalacją fotowoltaiczną składają się: przygotowanie projektu instalacji, panele fotowoltaiczne (największa część wydatków na instalację), system montażowy i osprzęt elektryczny (w tym najbardziej kosztowny inwerter) oraz montaż. Przeciętna instalacja fotowoltaiczna o mocy szczytowej 5 kWp to wydatek ok. 30 tys zł.

Fotowoltaika a prawo

Według obowiązujących przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo Budowlane (tekst jednolity Dz. U. 2017.1332) ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na montażu pomp ciepła, urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kW oraz wolno stojących kolektorów słonecznych. Ogniwa fotowoltaiczne należy traktować tak jak kolektory słoneczne. W związku z powyższym, montaż wolno stojących ogniw fotowoltaicznych również nie będzie wymagał uzyskania pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.

Przyszłość fotowoltaiki

Obecnie dość dotkliwą barierą wykorzystania fotowoltaiki w przypadku budownictwa jednorodzinnego jest wysoka cena ogniw oraz ich nadal mała sprawność (od kilku do kilkunastu procent). Wykorzystując ogniwa fotowoltaiczne do celów energetycznych, należy ponieść koszty inwestycyjne na osprzęt, układy sterowania i ewentualnie falowniki prądu, gdyż uzyskujemy prąd stały. Pojawiła się możliwość dotacji, które stymulują rynek OZE w naszym kraju. Dodatkowe środki pozwalają na rozwój fotowoltaiki w Polsce i gwarantują dużo krótszy okres zwrotu z inwestycji. Jest to szansa na zmianę struktury energetycznej kraju, a w dalszej perspektywie na odchodzenie od paliw kopalnych. Panele fotowoltaiczne mają bardzo długi czas użytkowania. Przez pierwsze 20 lat po założeniu instalacji powinna ona działać bez zarzutu. Potem sprawność paneli zacznie powoli spadać. Po 25 latach użytkowania będą one miały ok. 90% pierwotnej sprawności. Producenci zdają sobie sprawę jak trwały jest ich produkt i proponują wieloletnie gwarancje.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here