Jak zasilić urządzenia na prąd zmienny za pomocą prądu stałego? Jest to możliwe dzięki przetwornicy elektrycznej, która jest urządzeniem elektroenergetycznym zapewniającym możliwość konwersji wartości napięcia i jego przebiegu. Jak działa to urządzenie i jakie są jego najważniejsze cechy?
Przetwornica – co to jest i jak działa?
Praktycznie każda przetwornica napięcia jest zaprojektowana z myślą o zasilaniu napięciem stałym 12 lub 24 V. Dlaczego? Ponieważ jest to napięcie występujące zarówno w standardowych akumulatorach samochodowych, jak i w gniazdkach zapalniczek. Oznacza to, że mając taką przetwornicę, można zasilić telewizor, lodówkę lub naładować smartfon wprost z zapasowego (awaryjnego) źródła energii. Przetwornica składa się z:
- falownika, którego zadaniem jest konwersja napięcia stałego 12 V do zmiennego,
- transformatora, który konwertuje napięcie 12 V do 230 V,
- dodatkowych elementów w postaci instalacji zabezpieczającej itd.
Kluczowym dla pracy przetwornicy jest falownik, gdyż to niemu powstaje prąd zmienny, który można konwertować za pomocą transformatora.
Bezpieczeństwo układu z przetwornicą
Kluczowym parametrem wszystkich przetwornic jest – oprócz napięcia wejściowego i wyjściowego – maksymalna moc wyjściowa. Przykładowo model SINUS-600 12V/230V ma moc znamionową rzędu 300 W. Oznacza to, że można do niego podłączyć odbiorniki o takiej właśnie mocy. Przetwornice projektowane są zwykle tak, aby wytrzymać chwilowy wzrost obciążenia ponad wartość nominalną. Niemniej w przypadku tego modelu obciążenie układu równowartością 120 % mocy znamionowej sprawi, że automatycznie zadziała system odcinający zasilanie. Przetwornice napięcia są zwykle wyposażane w:
- zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, które chroni przed skokami napięcia,
- zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe, które chroni urządzenie przed przeciążeniem.
Do czego można wykorzystać przetwornicę napięcia?
Przetwornica sprawdzi się w roli rezerwowego (awaryjnego) lub też turystycznego źródło zasilania. Można do niej podłączyć smartfon, tablet, laptop, sprzęt AGD małej i średniej mocy, telewizor, sprzęt turystyczny i wiele innych urządzeń. Przetwornice (w przeciwieństwie do generatorów) nie posiadają ruchomych komponentów, dzięki czemu pracują cicho. Do przetwornic można podłączyć listwę zasilającą, zwiększając tym samym liczbę aktywnych gniazd Schuko 230V.
Przetwornice napięcia charakteryzują się dużą sprawnością, dzięki czemu ilość odprowadzanego przez nie ciepła jest stosunkowo niewielka. Ich niewielki rozmiar pozwala przewozić je np. w samochodzie.