# Jak sprawdzić jaki ma się RAM w komputerze?

## Wprowadzenie

W dzisiejszych czasach, kiedy technologia rozwija się w zawrotnym tempie, coraz więcej osób korzysta z komputerów do różnych celów. Często zdarza się, że nasze komputery zaczynają działać wolniej, a my zastanawiamy się, co może być tego przyczyną. Jednym z możliwych powodów może być niewystarczająca ilość pamięci RAM. W tym artykule dowiesz się, jak sprawdzić, jaki masz RAM w swoim komputerze.

## Sprawdzanie RAM-u w systemie Windows

### Krok 1: Otwórz Menedżer zadań

Pierwszym krokiem jest otwarcie Menedżera zadań. Możesz to zrobić, klikając prawym przyciskiem myszy na pasku zadań i wybierając opcję „Menedżer zadań” z menu kontekstowego.

### Krok 2: Przejdź do zakładki „Wydajność”

Po otwarciu Menedżera zadań, przejdź do zakładki „Wydajność”. Znajdziesz ją na górnym pasku menu.

### Krok 3: Sprawdź ilość pamięci RAM

W zakładce „Wydajność” znajdziesz informacje na temat wykorzystania różnych zasobów systemowych, w tym pamięci RAM. W sekcji „Pamięć” znajdziesz informacje o dostępnej ilości pamięci RAM oraz jej użyciu.

## Sprawdzanie RAM-u w systemie macOS

### Krok 1: Otwórz „Informacje o tym Macu”

Na komputerach z systemem macOS możesz sprawdzić informacje o pamięci RAM, otwierając „Informacje o tym Macu”. Możesz to zrobić, klikając na ikonę Apple w lewym górnym rogu ekranu i wybierając opcję „Informacje o tym Macu” z menu rozwijanego.

### Krok 2: Przejdź do zakładki „Pamięć”

Po otwarciu „Informacji o tym Macu”, przejdź do zakładki „Pamięć”. Znajdziesz ją na górnym pasku menu.

### Krok 3: Sprawdź ilość pamięci RAM

W zakładce „Pamięć” znajdziesz informacje na temat pamięci RAM w swoim komputerze. Będziesz mógł zobaczyć, ile pamięci RAM jest zainstalowane oraz jakiego typu jest to pamięć.

## Sprawdzanie RAM-u w systemie Linux

### Krok 1: Otwórz terminal

Na komputerach z systemem Linux możesz sprawdzić informacje o pamięci RAM za pomocą terminala. Aby go otworzyć, kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybierz opcję „Otwórz terminal” z menu kontekstowego.

### Krok 2: Wprowadź polecenie

W terminalu wprowadź polecenie `free -h` i naciśnij klawisz Enter. Wyświetlą się informacje na temat pamięci RAM w twoim komputerze, w tym dostępnej ilości pamięci oraz jej użyciu.

## Podsumowanie

Sprawdzanie ilości pamięci RAM w komputerze może być przydatne, gdy zauważysz, że twój komputer działa wolniej niż zwykle. Dzięki tym prostym krokom, które przedstawiliśmy dla systemów Windows, macOS i Linux, będziesz w stanie łatwo sprawdzić, jaki masz RAM w swoim komputerze. Pamiętaj, że pamięć RAM jest ważnym czynnikiem wpływającym na wydajność komputera, dlatego warto być świadomym jej ilości i ewentualnej potrzeby rozbudowy.

Aby sprawdzić, jaki masz RAM w komputerze, wykonaj następujące kroki:

1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę menu Start w lewym dolnym rogu ekranu.
2. Wybierz opcję „System”.
3. W oknie „Ustawienia” wybierz zakładkę „Informacje o systemie”.
4. W sekcji „Specyfikacje komputera” znajdziesz informacje na temat zainstalowanej pamięci RAM.

Link tagu HTML do strony https://www.fachowcy.pl/ można utworzyć w następujący sposób:

Link do strony Fachowcy.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here