Jak wybrać mopa?

0
746

Mop to podstawowy element wyposażenia domu, pozwalający utrzymać czystość podłóg. Jeśli przymierzasz się do zakupu nowego, poniższy poradnik ułatwi Ci dokonanie trafnego wyboru. Sprawdź, który mop umożliwi Ci staranne wyczyszczenie domowych powierzchni, nie pozostawiając przy tym żadnych smug. Szeroki wybór rozwiązań na rynku może przyprawić o ból głowy. Mopy dzielą się na kilka podstawowych rodzajów. Czy wiesz, który nich sprawdzi się w Twoim przypadku najlepiej?

Mop sznurkowy – tanie rozwiązanie

Mopy sznurkowe charakteryzują się niską ceną, dlatego są łatwo dostępne dla każdego, a także wyjątkowo często spotykane w polskich domach. Ten rodzaj mopa, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się budową z materiałowych białych sznurków. To idealny i tani wybór do codziennego czyszczenia podłóg drewnianych, pokrytych panelami laminowanymi, ale też płytek ceramicznych. Ułatwią sprzątanie salonu, sypialni, kuchni, łazienki i przedpokoju. Mogą być wykonane z bawełny lub z mikrofibry. Każdy z nich świetnie radzi sobie z pochłanianiem wody. Istnieją też mopy sznurowe z włókien syntetycznych, które jednak nie są tak skuteczne w zbieraniu wody jak pozostałe dwa rodzaje. Użytkowanie mopa sznurkowego będzie łatwiejsze dzięki odciskaniu w wiadrze.

Mopy paskowe – powszechnie spotykane

Na rynku spotyka się mopy paskowe wykonane z bawełny i z mikrofibry. Każdy z nich świetnie pochłania wodę. Istnieją też warianty wykonane z włókien syntetycznych, które nie są tak efektywne. Za wyborem tego narzędzia do czyszczenia podłóg przemawia korzystna cena, dobre wchłanianie wody, opcja odświeżania w pralce automatycznej oraz uniwersalność stosowania. Mopy paskowe są doskonałe do mycia chropowatych powierzchni, na przykład płytek ceramicznych o niejednorodnej fakturze. Wśród wad pojawia się ryzyko pozostawiania smug na podłodze. Ponadto mopy pasowe wymagają dokładnego odciskania, do czego przyda się wiadro.

Mopy płaskie – czyszczenie bez pozostawiania smug

Mopy płaskie to powszechnie stosowane rozwiązania w polskich domach. Jednym z nich jest mop Vileda UltraMax ze stałą rączką, który charakteryzuje się wyprofilowanymi punktami nacisku, umieszczonymi na spodniej części, określanej jako „Power Zone”. W skład zestawu wchodzi też wygodna w stosowaniu wyciskarka, ułatwiająca odwirowanie nadmiaru wody z końcówki. W przypadku mopów płaskich najczęściej spotyka się końcówki wykonane z mikrofibry. Są one łatwe w czyszczeniu. Jedną z największych zalet jest brak pozostawiania smug na czyszczonej powierzchni. Istotnym aspektem jest również dobre docieranie do trudno dostępnych miejsc, jak też łatwość uprania końcówki w pralce.

Mop płaski z wyciskarką – lepsze odwirowanie wody

Mop płaski z wyciskarką to zestaw, który ułatwia pozbycie się nadmiaru wody z końcówki. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów wyciskarek. Zazwyczaj są to wiadra wyposażone w pedał, który ułatwia szybkie odwirowanie wody. Jest to bardzo sensowne rozwiązanie, zwłaszcza że zarówno panele laminowane, jak też drewniane parkiety wyjątkowo nie lubią się z wodą. Lepsze wyżymanie wody z mopa ogranicza przenikanie jej do podłogowych szczelin.

Mop płaski ze spryskiwaczem – wsparcie w czyszczeniu zaschniętych plam

To nieco rzadziej spotykane rozwiązanie. Na rączce umieszczony jest pojemnik, służący do wlania wody i środka czyszczącego, przeznaczonego do danego typu podłogi. Spryskiwacz sprawdza się do czyszczenia silnych, trudno usuwalnych zabrudzeń.

Mop obrotowy – ograniczenie nadmiaru wody

To wyjątkowo popularne rozwiązanie – głównie z uwagi na praktyczność i uniwersalność. Obrotowa baza umieszczona na końcu trzonka, w zestawie z wiadrem, ułatwia staranne odwirowanie z nadmiaru wody. Nie ma konieczności każdorazowego zdejmowania końcówki po to, aby ją odcisnąć. Na uwagę zasługuje też większy zakres ruchów i wygoda stosowania. Jeśli chodzi o końcówkę, to dobrym wyborem jest mikrofibra lub bawełna, które najłatwiej odcisnąć z nadmiaru wody.

Mop gąbczasty – idealny dla domów ze zwierzętami

Rzadziej stosowane rozwiązanie, które na końcu trzonka ma zamontowaną gąbkę. Radzi sobie ona całkiem nieźle z gromadzeniem sierści zwierząt, dlatego też doskonale nadaje się do domów pełnych psów i kotów, zwłaszcza długowłosych.

Mop parowy – zawsze sucha podłoga

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również mopy parowe. Zapomnij o nalewaniu wody do wiadra i ręcznym odciskaniu jej nadmiaru! Nowoczesne urządzenia bazują na emisji pary wodnej, która świetnie radzi sobie z czyszczeniem starych plam. Mycie podłogi bez użycia wody sprzyja zachowaniu dobrostanu podłóg, takich jak parkiety drewniane czy panele laminowane, które pod wpływem wilgoci mogą puchnąć i wypaczać się. Mop parowy ma tę wyjątkową zaletę, że pozostawia podłogę idealnie suchą. Wśród korzyści płynących dla użytkownika znajdują się antybakteryjne właściwości pary wodnej, a także możliwość stosowania różnych końcówek, sprzyjających czyszczeniu odmiennych powierzchni. Para wodna jest na tyle skuteczna, że pozwala całkowicie wyeliminować stosowanie środków czyszczących. Rozwiązanie to stanowi więc oszczędność dla domowego budżetu – zwłaszcza w dłuższej perspektywie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here