Kabel koncentryczny to popularny przewód telekomunikacyjny, którego głównym zastosowaniem jest umożliwienie transmisji sygnałów zmiennych małej mocy. Kabel koncentryczny to podstawowy element w sieciach komputerowych, telewizjach kablowych, a także innego rodzaju instalacjach antenowych.
Kabel koncentryczny zbudowany jest z czterech składowych: przewodu elektrycznego, izolacji wewnętrznej, a także ekranu i izolacji zewnętrznej. Jednym z najlepszych kabli koncentrycznych na rynku jest Triset 113 – przewód zgodny z wymagania Ministerstwa Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej, a także zgodny ze standardem klasy A.
Przewód elektryczny i ekran w kablu koncentrycznym
Jednym z czterech składowych każdego rodzaju przewodu koncentrycznego jest jego przewód elektryczny. Tego rodzaju komponent jest najczęściej zbudowany z miedzi i zazwyczaj występuje pod postacią miedzianej linki skręcanej. Nieco rzadziej przewody elektryczne stosowane do budowy kabli koncentrycznych, mają postać miedziowanych drutów stalowych, drutów aluminiowych, a nawet linek stalowych.
Ekrany w kablach koncentrycznych to niezbędne ośrodki przewodzące. Umożliwiają ochronę sygnału przed zakłóceniami elektromagnetycznymi, które pochodzą ze środowiska. Ekrany są zazwyczaj wytworzone z folii aluminiowej, oplotu miedzianego, oplotu aluminiowego. Oprócz folii, mogą przypominać również tuleje (w przypadku przewodów półsztywnych).
Izolacja wewnętrzna i zewnętrzna w kablu koncentrycznym
Izolacja wewnętrzna oraz izolacja zewnętrzna to dwie składowego każdego przewodu koncentrycznego. W przypadku izolacji wewnętrznej, która jest dielektrykiem, najczęściej można mówić o kilku warstwach plecionego warkocza metalicznego oraz taśmy metalowej, która umożliwia oddzielenie przewodnika od ekranu. Wymiary izolacji wewnętrznej wpływają pośrednio na impedancję falową kabla.
Izolacje zewnętrzne najczęściej pełnią funkcje zabezpieczania przewodów przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, czy wilgocią. Izolacje zewnętrzne stanowią kluczową rolę zwłaszcza w tanich kablach, które posiadają niepełny oplot.
Jak wybrać dobry kabel koncentryczny?
Jeśli stoisz przed wyborem kabla koncentrycznego, powinieneś wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów, takich jak możliwość przenoszenia mocy, tłumienie, wymiary, elastyczność, wytrzymałość czy ostatecznie koszt zakupu.
Jeśli chodzi o poszczególne właściwości kabla koncentrycznego, warto pamiętać, że na rynku można spotkać się z kablami koncentrycznymi, które w swej budowie wykorzystują pleciony drut miedziany, który tworzy ekran. Taka specyfika sprawia, że kabel koncentryczny zyskuje na elastyczności, lecz naraża na poważne luki w warstwie ochronnej.
Aby uzyskać wysoką jakość ekranowania, warto wybrać kabel koncentryczny z dwuwarstwowym ekranem. Ekrany mogą być np. dwoma warkoczami, choć rekomenduje się wybór przewodów koncentrycznych, do których budowy użyto cienkiej folii, która jest okryta oplotem z drutu.
Czytaj także: Jaki zestaw do monitoringu wybrać?