Czym jest klawiatura wie każdy kto choć raz używał komputera lub laptopa. W zasadzie to terminem tym określa się również jej analogiczną lub cyfrową wersję w nowoczesnym telefonach. Istnieje jednak wiele jej typów, które różnią się nie tylko wyglądem, ale także umiejscowieniem klawiszy, dodatkowymi funkcjami czy wytrzymałością. Klasyczny podział dzieli się na dwie odmiany klawiatur: klawiatura mechaniczna oraz klawiatura membranowa. Postaram się je pokrótce opisać, aby dać jakiś pogląd na ten temat.

Klawiatura mechaniczna

Klawiatura mechanicznaKlawiatura mechaniczna – jej nazwa wywodzi się z mechanizmu na jakim ona działa. Chodzi tutaj o technologię zastosowana przy mechanizmie przycisków. Nie są wykonane z membran, lecz z metalowych mechanizmów, co skutkuje w wielu udogodnieniach. Dzięki temu klawisze mają szybszy czas reakcji, są dużo trwalsze. Są znacząco droższe od tych membranowych, z powodów opisanych powyżej. Ich minusem może być charakterystyczny dźwięk, który wydają przy przyciskaniu klawiszy, jednak wielu osobom się on podoba. Jednak jedno trzeba powiedzieć – są głośne. Istnieją oczywiście wersje tych klawiatur wyciszone. Zazwyczaj są one produkowane z myślą o graczach, który często klawiatury używają, a ich jakość przekłada się na wyniki w grach wideo oraz poprawia komfort użytkowania. Jednak ze względu na swoje zalety potrafią kosztować od 150 do nawet kilkuset złotych.

Klawiatura membranowa

Klawiatura Membranowa to najbardziej klasyczna klawiatura, z wolniejszym czasem reakcji, również bardziej cicha. Klawiatury takie można kupić nawet za 10 złotych, chociaż na rynku są i takie za 200. Chociaż dużo tańsze, nie ustępują za wiele tym mechanicznym i świetnie się spisują w tym czym mają. Tutaj również znajdziemy takie robione pod graczy, z dodatkowymi przyciskami i podświetleniem LED. Jest to ciekawa alternatywa, gdyż za cenę kilkudziesięciu złotych mamy dobry i ładny sprzęt.

Podsumowując: klawiatury te różnią się głownie trwałością, głośnością oraz ceną. Przywykło się myśleć, że te mechaniczne klawiatury są stworzone dla graczy, jest to jednak po części wymysł rynku. Dużo takich klawiatur pochodzi od renomowanych marek, które na pewno dużo liczą sobie za swoje produkty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here