Testy w komorach klimatycznych to skuteczny sposób na poznanie wpływu czynników atmosferycznych na wiele produktów. W jakich branżach są wykorzystywane?

Stabilność materiałów i produktów w wielu branżach ma kluczowe znaczenie. Zanim trafią one na rynek, powinny być dokładnie sprawdzone pod kątem tego, jaki wpływ na ich właściwości mają czynniki zewnętrzne. Najczęściej chodzi o wilgotność powietrza, zasolenie środowiska, skrajnie niskie i wysokie temperatury, a także ich gwałtowne zmiany. Przeprowadzenie miarodajnych badań testujących wpływ tych czynników na poszczególne próbki jest możliwe dzięki komorom klimatycznym. Co należy wiedzieć na ich temat?

Komory klimatyczne – najważniejsze funkcje i typy

Komory klimatyczne służą do przeprowadzenia testów stabilności różnych materiałów i produktów – a konkretnie tego, jak zachowują się w kontakcie z wilgocią, różnymi temperaturami i światłem. W zależności od przebiegu badania, wyróżniamy dwa rodzaje komór:

  • komory dynamiczne: przeznaczone do przeprowadzenia badań ramowych, zakładających stopniową zmianę warunków według ustalonego z góry harmonogramu;

  • komory do testów stabilności: polegających na utrzymywaniu określonych warunków przez cały czas trwania badania.

Jako zbudowana jest komora klimatyczna? Kluczowe elementy

Komory klimatyczne są skomplikowanymi maszynami, których poszczególne podzespoły i parametry są dobrane tak, by umożliwić otrzymanie jak najbardziej precyzyjnych i miarodajnych wyników. Ich najważniejsze elementy to:

  • nawilżacz: odpowiedzialny za ustalenie poziomu wilgotności w komorze. Automatyczne ustalenie parametrów jego pracy jest możliwe dzięki sprzężeniu z czujnikami;

  • system klimatyzacji i chłodzenia: jego zadaniem jest ustalenie temperatury w komorze oraz właściwej cyrkulacji powietrza;

  • system sterowania: jego połączenie z interfejsem HMI (człowiek-maszyna) umożliwia dokładne sterowanie przebiegiem badania oraz śledzenie jego wyników.

Główne zastosowania komór klimatycznych

Sprawdzenie wpływu czynników klimatycznych na właściwości materiałów i produktów jest ważne w wielu branżach. Badania klimatyczne przeprowadza się między innymi:

  • w branży motoryzacyjnej i lotniczej: do przetestowania wpływu wilgotnego powietrza na poszczególne elementy samochodów czy samolotów;

  • w branży farmaceutycznej i kosmetycznej: wyniki testów pozwalają na ustalenie odpowiednich warunków przechowywania preparatów oraz terminu ich przydatności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here