Laptop to jeden z najważniejszych sprzętów, których używamy na co dzień. Jednak przy zakupie nie zawsze wiemy, czym się kierować, żeby wybrać model, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Laptop Lenovo czy innej marki – kluczowe są czynniki, które pozwolą dopasować sprzęt do własnych potrzeb.

  1. Zastanów się, do czego najczęściej będziesz używać laptopa
  2. Jaki rodzaj laptopa będzie najlepszy?
  3. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Laptopy w dużej mierze zajęły miejsce komputerów stacjonarnych. Nic dziwnego – dzięki temu, że są przenośne i wygodne, łatwiej z nich korzystać w różnych miejscach. Jednak przed zakupem laptopa warto zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania co do niego. Jest wiele czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu sprzętu. Oto niektóre z nich.

Zastanów się, do czego najczęściej będziesz używać laptopa

Laptopa większość z nas wykorzystuje do różnych celów, jednak określenie tego głównego jest bardzo ważne. Byłoby bez sensu kupić na przykład laptop Lenovo, który świetnie sprawdzi się w przypadku obsługi nowoczesnych gier, jeśli grać nie zamierzamy. Dlatego przed zakupem zastanów się, do czego laptop jest Ci potrzebny. Jeśli zamierzasz wykorzystywać go po prostu do użytku domowego, czyli przede wszystkim do przeglądania internetu, oglądania zdjęć, odtwarzania filmów i muzyki – proste laptopy z niższej półki cenowej całkiem nieźle się sprawdzą. Jeśli jednak jesteś fanem gier lub potrzebujesz laptopa do specjalistycznej pracy, na przykład w zawodzie grafika, wybierz sprzęt, którego parametry są dopasowane do konkretnych potrzeb.

Jaki rodzaj laptopa będzie najlepszy?

Laptopy różnią się między sobą wielkością i przeznaczeniem. Do częstego stosowania warto wybrać tradycyjny sprzęt, bo ekran o standardowej wielkości zapewnia komfort użytkowania, a jego parametry są dopasowane do różnych potrzeb. Jeśli jednak nie masz dużych wymagań i zamierzasz używać laptopa głównie do przeglądania internetu, możesz zdecydować się na netbook, który jest mniejszy, a dzięki temu też bardziej poręczny, co ma znaczenie, jeśli zamierzasz z nim podróżować. Z kolei ultrabook charakteryzuje się tym, że jest bardzo cienki i lekki. Często posiada ekran dotykowy, a bateria jest bardzo wytrzymała. Ma też elegancki wygląd, co sprawia, że dobrze sprawdza się w biznesie. Jego konstrukcja sprawia, że jest łatwy do przenoszenia, więc bardzo dobrze sprawdza się w podróży. Na rynku są też dostępne laptopy hybrydowe, czyli 2 w 1. Mają one odczepiany ekran dotykowy, dzięki czemu mogą być używane jak tablet.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Jeśli zamierzasz korzystać z laptopa poza domem, szczególnie tam, gdzie nie ma dostępu do gniazdka elektrycznego, zwróć uwagę na czas pracy baterii. Za wydajność laptopa odpowiada procesor, dlatego jest to jeden z najistotniejszych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. To jego jakość decyduje o tym, jak szybko będą działały programy i przeglądarki internetowe. Największą uwagę na parametry procesora powinny zwrócić uwagę osoby, które potrzebują sprzętu do gier lub specjalistycznej pracy. Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest pamięć RAM. Jest to pamięć operacyjna, która przechowuje i przetwarza dane, które są niezbędne do działania procesora. To od niej zależy, jak szybko będą otwierały się programy i strony internetowe. Do sprawnej pracy pamięć RAM powinna wynosić minimum 4 GB. Wszelkie dane przechowywane są na dysku, dlatego im większa jest jego pojemność, tym więcej danych możesz na nim przechowywać. Dobrze byłoby, gdyby dysk miał pojemność minimum 250 GB. Przetwarzaniem danych z komputera na to, co jest widoczne na ekranie zajmuje się karta graficzna. Jeśli zamierzasz używać laptopa głównie do przeglądania internetu i pracy biurowej, karta zintegrowana z procesorem w zupełności wystarczy. Jednak do najnowszych gier komputerowych czy tworzenia trójwymiarowej grafiki potrzebna będzie dedykowana karta graficzna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here