Monitory biurkowe to podstawowe urządzenia stosowane do obsługi komputerów stacjonarnych. Korzystamy z nich zarówno w naszym miejscu zamieszkania jak i pracy. By wybrać monitor o optymalnych parametrach, należy przede wszystkim ustalić – do wykonywania jakich czynności będzie on nam potrzebny. Poniżej podpowiadamy – jak przygotować się do zakupu monitora biurkowego oraz na jakie cechy dostępnych urządzeń warto zwrócić uwagę.

Najważniejsze parametry – rozdzielczość i przekątna

Są to dwa najważniejsze parametry w każdy monitorze. Mają one przede wszystkim znaczenie praktyczne. Im większa przekątna monitora – tym więcej wolnej przestrzeni na jego ustawienie będziemy potrzebować. Warto przy tym podkreślić, że nie zawsze większa przekątna oznacza lepszy wybór. Często do komfortowej pracy przy biurku wystarczy nam monitor o przekątnej rzędu 20 cali. Ponadto, długość przekątnej zależeć też będzie od proporcji ekranu.

Rozdzielczość to parametr szczególnie istotny, jeśli zależy nam na dobrej jakości wyświetlanych obrazów. Ma on znaczenie w pracy osób zajmujących się grafiką komputerową, obróbkę zdjęć lub inną pracą z materiałami wizualnymi. Ponadto, ma wpływ na jakość wyświetlanych filmów i seriali. Najczęściej spotykane rozdzielczości to Full HD, QHD oraz 4K. ostatnia z nich jest najwyższa, pozwala na wyświetlanie obrazów z dużą szczegółowością i wyrazistością.

Matryce w monitorach biurkowych

Matryce mają olbrzymi wpływ na jakość prezentowanego obrazu. Znajdziemy między innymi monitory biurkowe z matrycami TN – które są ich tańsza wersją. Prezentowany na nich obraz jest niestety niskiej jakości, choć częstotliwość jego wyświetlania oraz czas reakcji są dość wysokie. Jest najczęściej wybierany przez graczy, którym zależy na szybkiej i płynnej rozgrywce, bez potrzeby dodatkowych efektów wizualnych.

Matryce IPS są wyższej jakości. Prezentowany za ich pomocą obraz dokładnie odwzorowuje głębokie barwy oraz oferuje szeroki kąt widzenia w poziomie jak i pionie. Niestety, mają one problem z odwzorowaniem czerni i innych ciemnych barw.

Matryca MVA oraz matryce PVA są również chętnie wykorzystywane w monitorach biurkowych. Oferują one dość szybki czas reakcji w odświeżaniu obrazu oraz szeroki kąt widzenia. Ponadto, prezentowany obraz jest wysoce szczegółowy oraz nasycony intensywnymi barwami. Matryce MVA są nieco bardziej sprawne – w ich budowie zastosowano kryształy o specjalnym, lekko pochylonym i nieregularnym ułożeniu. Matryce PVA są nieco słabsze w generowaniu obrazu, niemniej – tańsze niż matryce PVA.

Czas reakcji – istotny czy nie?

Czas reakcji oznacza jak szybko jeden piksel będzie w stanie zmienić swój stan – na przykład podświetlić się lub wygasić. Oczywiście, im krótszy czas reakcji, tym lepszej jakości jest dany ekran. Parametr ten wyraża się w milisekundach.

Ma on szczególne znaczenie w przypadku osób grających w dynamiczne gry online. Im szybciej obraz na ekranie będzie ulegał odświeżeniu – tym lepiej dla ich rozgrywki. Wówczas, polecamy modele o czasie reakcji mniejszym lub równym 4ms, a zwłaszcza – wynoszącym 1ms.

Modele o dłuższym czasie reakcji są dedykowane dla osób, które korzystają z komputerów do przeglądania internetu lub wykonywania pracy biurowej. Wówczas, można wybrać monitory o czasie reakcji w przedziale od 5 do 8 ms.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here