repozytoria naukowe

Zdobywanie nowej wiedzy, wymiana doświadczeń i umiejętności to klucz do sukcesu i rozwoju osobistego każdego człowieka. Wartość ta wzrasta, jeśli mamy dostęp do powszechnej i niejednokrotnie specjalistycznej wiedzy. Skąd więc możemy brać tę wiedzę w dzisiejszym cyfrowym świecie. Odpowiedzą na to pytanie, są tworzone repozytoria naukowe.

Czym są repozytoria naukowe?

Jest to platforma cyfrowa do dzielenia się archiwalnymi pracami naukowymi, pracami doktorskimi, artykułami naukowymi, materiałami z konferencji, materiałami dydaktycznymi, czasopismami naukowymi, oferowanych dla indywidualnego odbiorcy, które może wykorzystać w swoich pracach naukowych. Może być stworzona w ramach uczelni wyższej albo placówki badawczej. Nie mamy w tym zakresie żadnych ograniczeń. Możemy załączać materiały na platformie w formę ogólną dostępnej (publicznej) i każdy będzie mógł pobierać z niej treści albo ograniczyć dostępność dla wykładowców, pracowników lub studentów danej uczelni. Podstawowymi korzyściami oprócz wersji elektronicznej jest to, że możemy w łatwy korzystać z każdego miejsca na świecie to również łatwość, w jaki sposób będziemy mogli przeszukiwać taką bazę dane i łatwiej znajdować interesujące nas publikacje.

Zalety repozytoriów naukowych

Jeśli już wiemy, co to jest repozytorium naukowe, to dlaczego warto je posiadać? Ponieważ będziemy posiadać jednolitą platformę do publikacji swoich treści naukowych, opracowań, które są powiązane z naszą jednostką. Osoby, które będą bazować na naszych źródłach i używać ich w swoich opracowaniach przyczyniają się do wzrostu renomy i rozpoznawalności danej instytucji bądź uczelni. Na świecie, jak i w Polsce już istnieje wiele odmian i rodzajów repozytoriów, wzbogacając tym samym dostęp do ogólnodostępnej wiedzy czy w ramach udostępnię publicznych, czy tylko w ramach swojej uczelni.

Zainteresował was ten temat? Chciałbyś dowiedzieć się więcej od wykwalifikowanych specjalistów? Zapraszam na stronę: pcgacademia.pl. Znajdziesz tam wiele informacji, z dziadziny wprowadzania cyfryzacji na wysokim poziomie w instytucjach zajmujących się m.in. powszechnie rozumianą edukacją. Czerpiąc ze swojego doświadczenia wypracowanego podczas współpracy z wieloma jednostkami w Polsce, pomogą dobrać najlepsze rozwiązania dopasowane do twojej instytucji i oczekiwań. Świat cyfrowy pozwali wznieść uczelnię/jednostkę na wyższy poziom organizacji i pomoże stać się rozpoznawalną marką w Polsce i na świecie. Pozwól innym czerpać ze swojej wiedzy i doświadczeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here