Soundbar to na rynku elektroniki bardzo modne słowo, co tak naprawdę oznacza? Ktoś, kto zna język angielski może się domyślać. To urządzenie gwarantuje świetny, czysty dźwięk, przy jednoczesnej oszczędności miejsca. Może być alternatywą dla samego kina domowego, która w polskich domach gości tak często. Sprawdź, czym jest soundbar i czym kierować się przy jego wyborze!

  1. Czym jest soundbar?
  2. Na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem soundbaru?
  3. Jak podłączyć soundbar do telewizora?
  4. Co lepsze – soundbar czy kino domowe?

Nieduży, elegancki sprzęt, który przekazuje dźwięk, tak jakbyś był w kinie. Czy to możliwe? Oczywiście, tak właśnie mają działać soundbary i z reguły tak też się dzieje. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki model wybierzesz. Z tego artykułu dowiesz się, co powinieneś brać pod uwagę w trakcie zakupów. Porównamy dla Ciebie to urządzenie z kinem domowym, ponadto będziesz wiedział, jak podłączyć soundbar do telewizora.

Czym jest soundbar?

Z definicji jest to zewnętrzny system audio, który może być sporo tańszą alternatywą dla popularnego w polskich domach kina domowego. W praktyce to po prostu głośnik, ale nie taki, jakie znamy. Tutaj jest to bardzo płaska, długa konstrukcja. Właśnie ona sprawiła, że soundbary stały się tak popularne. Niewielkie wymiary umożliwiają umiejscowienie urządzenia w dosłownie każdym miejscu. Często już półki RTV wyposażone są w miejsce na soundbar. Co ważne, może to być sam płaski panel lub rozszerzony nieco zestaw z dodatkowym subwooferem. W najdroższych modelach nie brakuje także kilku dodatkowych głośników, ale czy jest sens z niewielkiego urządzenia, którego główną zaletą są rozmiary robić następne kino domowe? Według nas nie! Sprawdź teraz, czym kierować się podczas wyboru soundbara do swojego domu!

Na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem soundbaru?

Jest kilka cech, które każdy soundbar powinien mieć. Chodzi tutaj głównie o moc, liczbę kanałów, czy łączność. Teraz w skrócie opiszemy każdy aspekt, abyś wiedział, czym kierować się przy wyborze soundbara do telewizora.

  • moc – dla wielu będzie to najważniejszy parametr. Nic w tym dziwnego, każdy chce, żeby jego sprzęt grał jak najgłośniej. To właśnie od mocy zależy całkowita głośność urządzenia. Aby cieszyć się czystym dźwiękiem, przy jednocześnie odpowiedniej głośności warto kierować się jedną zasadą. Chodzi tutaj o wielkość pomieszczenia, jeśli jest ono sporych rozmiarów, lepiej postawić na urządzenie mocniejsze, jeśli pokój jest niewielki, na to słabsze,
  • system kompresji dźwięku – każdy soundbar jest kompatybilny z taką technologią. Kompresja dźwięku wpływa bezpośrednio na brzmienie, dla osób z dobrym słuchem muzycznym różnica będzie kolosalna. Możesz postawić na podstawowy Dolby Digital lub wybrać najnowsze i dużo bardziej zaawansowane rozwiązanie, jakim jest Dolby Atmos. Ważna jest także sama ilość dekoderów dźwięku. Im jest ich więcej, tym lepiej oczywiście  dla Ciebie,
  • liczba kanałów – podział jest tutaj prosty. Większość soundbarów działa w systemie 2.1 – masz więc do dyspozycji dwa głośniki i subwoofer. Na rynku znajdziesz soundbary w wersji 3.1 lub 5.1 zwiększając ilość głośników, zmieniasz także brzmienie, które staje się głębsze i czystsze, szczególnie jeśli głośniki ułożone są w odpowiedniej odległości od siebie,
  • łączność – ostatni aspekt, o którym musisz pamiętać. Podstawą jest kabel HDMI, czyli gwarancja stabilnego i dwukierunkowego przesyłu danych. Po co się jednak ograniczać? Teraz wszystko działa bezprzewodowo, również soundbary. Stąd łączność bluetooth lub Wi-Fi. Pamiętaj także o złączach, HDMI to podstawa, warto mieć także w soundbarze wejście AUX, czy USB.

Jak podłączyć soundbar do telewizora?

Zrobisz to używając przewodu z wejściem obustronnym HDMI. Po takowym podłączeniu praktycznie od razu możesz cieszyć się czystym, wyraźnym brzmieniem. Oczywiście nie zapomnij wybrać na soundbarze źródła HDMI, w telewizorze należy znaleźć opcję „wyjście dźwięku” i wybrać „wyjście HDMI” i to wszystko! Możesz to także zrobić z pomocą Bluetooth. Soundbar na swoim pilocie lub samej listwie będzie miał przycisk z znakiem tej łączności. Wciśnij go, pojawi się komunikat o tym, że urządzenie jest gotowe do sparowania. Wtedy konieczne będzie przejście do ustawień telewizora (naturalnie musi mieć funkcję bluetooth) i zmianę opcji „wyjście audio” na „lista głośników bluetooth”. Pojawi się informacja o tym, jakie urządzenia są dostępne, wybierasz swój soundbar, wciskasz „połącz” lub „sparuj” czekasz chwilkę i gotowe. Naprawdę prosta sprawa podłączenia soundbaru do telewizora!

Co lepsze – soundbar, czy kino domowe?

Pierwsza różnica pomiędzy nimi to wielkość. Kino domowe potrzebuje sporej przestrzeni, głośniki muszą być odpowiednio rozstawione w pomieszczeniu. Soundbar to tylko listwa z już rozstawionymi wewnątrz głośnikami. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę, że efekt będzie nieco inny, dźwięk na soundbarze lekko ograniczony. Oszczędzasz jednak miejsce, sporo miejsca. Ponadto dźwięk, jaki oferuje belka jest naprawdę w porządku, urządzenia z wyższej półki zachwycą czystością brzmienia, przekonasz się o tym. Jednoczęściowa konstrukcja, niewielki rozmiar, wciąż bardzo dobry dźwięk i możliwość korzystania z łączności bezprzewodowej to największe zalety soundbaru. Ponadto jest łatwy w zamontowaniu i często kosztuje sporo mniej od kina domowego. Wydaje się więc być lepszym wyborem od kina, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach i domowych warunkach. Soundbary i kina znajdziesz tutaj: https://www.neonet.pl/kina-domowe/soundbary.html. Czeka tam na Ciebie spory wybór urządzeń różnych producentów w bardzo zróznicowanych cenach!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here