Stary sprzęt komputerowy zalega w szafach i szufladach Twojej firmy? Poznaj sposoby na bezproblemowe pozbycie się go. Okazuje się, że śmietnik nie jest jedynym rozwiązaniem. Masz wiele możliwości, które mogą być lepszą alternatywą.

Wykorzystaj stary sprzęt komputerowy jako serwer plików 

Twój komputer przestał płynnie działać? Jego parametry nie pozwalają na używanie wymagających i specjalistycznych programów? Nadal możesz wykorzystać jego dysk twardy i połączenie sieciowe. W ten sposób masz szansę przekształcić komputer osobisty w serwer plików. Pozwoli Ci to trzymać na nim te dane, z których korzystasz rzadziej. Zaoszczędzisz w ten sposób, chociażby na kupnie zewnętrznego nośnika pamięci. Do tego stałe połączenie z siecią zapewni dostęp do danych w mgnieniu oka. 

Komputer jako pomoc dla dzieci

Stary sprzęt możesz powierzyć także szkołom informatycznym albo zwykłym dzieciom z zajawką na składanie komputerów czy odkrywanie zawiłości systemów operacyjnych i programowania. Stary sprzęt informatyczny przyda się także świetlicom lub domom dziecka. Z podarunku w postaci m.in. komputerów zadowolone będą także organizacje charytatywne.

Napraw lub zmodernizuj sprzęt samodzielnie

Jesteś informatykiem z wykształcenia? A może samoukiem? Jeśli masz wiedzę techniczną nabytą w obojętnie jaki sposób, możesz spróbować samodzielnie naprawić uszkodzoną elektronikę lub zlecić to zadanie firmowemu informatykowi. 

Oczywiście najpierw musisz z zespołem ocenić, czy takie działanie jest dla Ciebie opłacalne. Czasami koszty renowacji komputera mogą być wysokie, szczególnie jeśli uszkodzoną częścią jest płyta główna. Do tego np. źle działający zasilacz może spowodować usterki kolejnych podzespołów, co w ostateczności może doprowadzać do ciągłych wymian. Dlatego najlepiej najpierw zdiagnozować dokładnie sprzęt, a później ocenić, czy naprawa w ogóle będzie miała rację bytu.

Nowe funkcje starego sprzętu

Sprzęt informatyczny może zyskać nowe życie w Twojej firmie. Jak to zrobić? Twoje komputery mogą m.in. posłużyć do testowania nowych oprogramowań. Ponadto istnieje możliwość wykorzystania go do szkolenia nowego personelu lub tworzenia środowisk testowych. W ten sposób nie będziesz musieć martwić się o ewentualne uszkodzenia czy straty plików. 

Odkup sprzętu – skup starej elektroniki

Istnieją firmy, takie jak Selkea, które oferują odkup sprzętu. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, które w dodatku może wzbogacić Twój budżet na sprzedaży rzeczy, której i tak nie wykorzystujesz. Jest to bardzo praktyczne. Cały proces zaczyna się od oceny stanu komputera. Firma bierze pod uwagę model, rocznik produkcji, markę, ale przede wszystkim stan techniczny urządzenia. 

Wyceny dokonują specjaliści, którzy konsultują się ze sprzedającym. Ostateczna proponowana cena najczęściej jest zależna również od cen rynkowych danego modelu. W celu dokonania procesu odkupu sprzętu należy wypełnić specjalny formularz znajdujący się na stronie Selkea. Warto podkreślić, że oferta jest skierowana tylko do firm.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here