QLED Q90 jest najmocniejszym tegorocznym modelem telewizora Samsung z ekranem o rozdzielczości 4K. W porównaniu do ubiegłorocznych modeli QLED posiada kilka nowych rozwiązań i choć na wielu płaszczyznach jest do nich podobny, widać tu powiew świeżości i garstkę nowości.

Najlepszy telewizor 4K QLED 2019 – Q90

Jak do tej pory, QLED 2019 Q90 jest najmocniejszym telewizorem Samsung pracującym w jakości 4K. Jedynie telewizory 8K z serii Q950 mogą poszczycić się wyższą jakością obrazu. Rozdzielczość 8K to obecnie najwyższa dostępna rozdzielczość telewizorów QLED, która charakteryzuje się najwyższą możliwą jakością obrazu – jednak cena telewizorów 8K, w zależności od wariantu, jest odpowiednio wyższa.

Opisywany model QLED Q90 dostępny jest w czterech wersjach rozmiarowych (55”, 65”, 75”, 82”). Za egzemplarz o przekątnej ekranu 75” zapłacimy ok. 19 999 zł – jest to odbiornik 4K z niemal najwyżej półki cenowej.

Co oferuje najlepszy QLED?

Większość możliwości Q90 była już znana w zeszłorocznych topowych modelach z linii QLED, a w roku bieżącym funkcjonalności te zostały po prostu udoskonalone. Podobnie jak ubiegłoroczny Q9F, także i tutaj zastosowano strefowe podświetlenie ekranu, oznaczone tym razem jako Direct Full Array 16x (np. model Q70 posiada jedynie współczynnik 4x).

Tak duża gęstość źródeł światła pozwala na osiąganie bardzo wysokich kontrastów w wyświetlanych filmach, a także na lepsze odzwierciedlanie czerni. Dzięki temu, obraz jest zdecydowanie bardziej realistyczny, naturalny i pełen nasyconych barw.

Inteligentny upscaling

Pod koniec ubiegłego roku telewizory 8K Samsung zostały wyposażone w bardziej zaawansowaną formę upscalingu – opartą na algorytmach sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Możliwości skalowania rozszerzyły się i w pewnym stopniu rozwiązało to problem braku dostępnych materiałów filmowych obsługujących rozdzielczość 8K. Dzięki tej zaawansowanej technologii telewizory QLED ulepszają materiały źródłowe o mniejszej gęstości pikseli nawet do rozdzielczości 8K.

To samo rozwiązanie zostało teraz wykorzystane we wszystkich najnowszych telewizorach z serii QLED 2019. Q90 także obsługuje tę funkcję, dzięki zastosowanemu procesorowi Quantum 4K, który powinien poprawić nawet jakość filmu o znacznie niższej rozdzielczości bazowej niż 4K (dominującej w telewizji naziemnej HD).

Co jeszcze z nowości?

Odświeżenie linii QLED to również udoskonalenie trybu Ambient, który – po wyłączeniu odbiornika – zastępuje czarny ekran telewizora wybranym, ozdobnym motywem, czy też wyświetla określony zestaw informacji (wiadomości, pogoda, itd.). W tym roku Samsung zwiększył liczbę nowych motywów dekoracyjnych, dzięki czemu telewizor jeszcze lepiej będzie mógł wkomponować się w wystrój salonu.

Z pewnością ciekawostką jest długo wyczekiwane nawiązanie współpracy pomiędzy firmami Samsung i Apple, która ostatecznie zaowocowała rozszerzeniem możliwości telewizorów QLED (i nie tylko) w zakresie przesyłu danych pomiędzy telewizorem, a urządzeniem Apple (funkcja AirPlay2). Nowością w QLED TV jest też asystent Alexa, kojarzony przede wszystkim z marką Amazon.

Kilka rzeczy po staremu

W najnowszych telewizorach pojawią się oczywiście technologie zastosowane w poprzednich modelach. Jakie cechy z 2018 roku oferują QLED 2019? Q90 osiąga maksymalną jasność na poziomie 2000 nitów, obsługuje też standard HDR10+. Samsung zaimplementował także powłokę pozwalającą na oglądanie obrazu nawet spod dużego kąta – bez zjawiska utraty kolorów w wyświetlanym materiale.

Zastosowano ponadto technologię jednego, niemal niewidocznego, półprzezroczystego kabla, który zastępuje większość dotychczasowych przewodów i odprowadza sygnał do ukrytej w pomieszczeniu specjalnej skrzynki. Nowy QLED Q90 przejął zatem najlepsze cechy telewizorów z 2018 roku, a ponadto wyposażony jest w szereg ulepszonych rozwiązań.

Topowy QLED 4K

Wprawdzie QLED 2019 – Q90, to model, który nie jest odbiornikiem zaprojektowanym na nowo. Stanowi przede wszystkim odświeżenie zeszłorocznej serii. Szczególnie ciekawie prezentuje się technologia inteligentnego upscalingu, z której zasłynęły telewizory 8K i dzięki której możliwa jest do osiągnięcia rozdzielczość 8K. Oczywiście nowości przygotowanych na potrzeby Q90 jest więcej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here