Światłowód to doskonałe rozwiązanie dla domu, szczególnie jeśli internet jest w nim użytkowany na szereg różnych sposobów, przez wielu domowników. Dzięki licznym atutom to łącze sprawdzi się w niemal każdym przypadku.

Światłowód a transfer danych i warunki korzystania

Porównując tradycyjne łącze kablowe ze światłowodowym, można łatwo zauważyć, że to drugie pozwala na osiągnięcie transferu danych, który jest szybszy nawet kilkanaście razy. Jego prędkość osiąga bowiem nawet 1 Gb/s. Taki transfer danych umożliwia ściągnięcie, w ciągu zaledwie kilku sekund, bardzo dużych plików (np. aplikacji), ale również zapewnia płynne oglądanie filmów o wysokiej rozdzielczości i umożliwia przeprowadzenie rozgrywki sieciowej bez ryzyka, że obraz będzie się zacinał, nawet jeśli uczestniczy w niej wielu graczy i gdy ustawi się w ustawieniach wysokie detale.

Przy takim łączu bez większego znaczenia będzie to, czy ze światłowodu korzysta tylko jedna osoba, czy też jest ono wykorzystywane do różnych celów przez kilku domowników. Jeśli chodzi o warunki, podczas których wykorzystuje się światłowód, jest to łącze, na którym połączenie internetowe bardzo rzadko jest zrywane ze względu na niesprzyjającą pogodę (jak np. ulewy, śnieżyce, wichury, silny mróz lub upał), a także przeciążenia związane z korzystaniem z internetu przez dużą liczbę użytkowników.

Jak podłączyć światłowód w domu?

Decydując się na łącze światłowodowe, należy sprawdzić, czy jest ono dostępne w konkretnej lokalizacji. Można tego typu informacje znaleźć na stronie operatora (przykładem jest tutaj INEA) lub też zadzwonić na infolinię. Niestety często okazuje się, że nie ma aktualnie możliwości podłączenia się do światłowodu. Wówczas trzeba przejść kilka kroków.

Po pierwsze, konieczne jest zgromadzenie jak największej liczby deklaracji z danej okolicy (np. osiedla mieszkaniowego lub domków jednorodzinnych). Jeśli zostanie zebrana odpowiednia grupa chętnych, operator zdecyduje się na podpisanie z nimi umów przedwstępnych, a następnie podejmie kroku ku temu, by uruchomić światłowód. W takim przypadku na dostęp do szybkiego internetu światłowodowego trzeba poczekać. Zwykle jest to okres od kilku do kilkunastu miesięcy. Wszystko rozpoczyna się od uzyskania przez operatora niezbędnych pozwoleń i przygotowania projektu sieci.

Po zebraniu odpowiedniej dokumentacji sieć jest budowana i doprowadzana do nowych lokalizacji. Zanim zostaną z nowymi użytkownikami światłowodu podpisane umowy końcowe, przeprowadzany jest test, który ma sprawdzić stabilność łącza oraz transfer danych. Pomocne w tym zakresie może być wykorzystanie specjalistycznych narzędzi, za które nie trzeba wnosić opłat. Jednym z nich jest służący do badania prędkości oraz wydajności sieci speed test internet. Dzięki niemu bardzo precyzyjnie sprawdzi się parametry internetu. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że pomiary warto wykonać kilka razy o różnych porach dnia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here