Ważnym etapem tworzenia serwisu internetowego lub uruchamiania usługi online jest wybór odpowiedniego hostingu. Na rynku znajdziemy różne rozwiązania. Najbardziej wymagające projekty powinny korzystać jednak z serwerów dedykowanych.

Bez względu na to, czy tworzy się małą stronę firmową, czy duży portal, konieczne jest zapewnienie dobrej jakości hostingu. Od niego właśnie w dużej mierze zależy, czy witryna będzie działała płynnie i bez awarii. Takie przestoje w działaniu na przykład sklepu internetowego oznaczają utratę klientów i przekładają się na straty finansowe. Oczywiście dobry hosting to niejedyny czynnik, który wpływa na sukces biznesu internetowego, ale to fundament, na którym buduje się kolejne „piętra” projektu. O ile na początku działania przedsięwzięcia często wystarcza zwykły hosting współdzielony, o tyle w trakcie rozwoju biznesu online może okazać się to za mało. Wtedy warto brać pod uwagę serwery dedykowane, takie jak te oferowane na Domeny.pl

Czym są serwery dedykowane?

Zapewne większość osób zainteresowanych biznesem internetowym słyszała termin „serwery dedykowane”. Oferuje je już coraz więcej dobrych dostawców usług internetowych, a i zainteresowanie takim rozwiązaniem rośnie. Wszystko dlatego, że projekty internetowe są coraz bardziej rozbudowane i pojemne. Czym jest jednak dokładnie serwer dedykowany? To przede wszystkim maszyna fizyczna, która jest podłączona przez cały czas do Internetu. Serwer dedykowany wynajmuje się od dostawcy, który przechowuje maszynę w Data Center i zajmuje się jej utrzymania oraz konserwacją. Natomiast do zadań użytkownika należy konfiguracja serwera, instalacja odpowiedniego oprogramowania i nadzór nad jego działaniem. Taki serwer to niezależność, maksimum swobody i dużo większa stabilność działania aplikacji online niż przy hostingu współdzielonym.

Ważne parametry serwera

Oczywiście serwer serwerowi nierówny. Jednak w przypadku serwerów dedykowanych można bez problemu dobrać ich parametry do potrzeb danego użytkownika. Można tu wymienić różne kwestie łącznie ze wsparciem specjalistów, możliwością wzmocnienia serwera w każdej chwili czy automatycznym backupem. W pierwszej kolejności warto jednak zwrócić uwagę na trzy kwestie. Po pierwsze ważny jest transfer – przy popularnych portalach może szybko się wyczerpać. Niektórzy dostawcy (np. Domeny.pl) zapewniają nielimitowane, szybkie łącze i na takie rozwiązanie warto się zdecydować. Po drugie ważny jest uptime – określony procentowo czas w roku, przez który dostawca gwarantuje dostępność serwera bez awarii. Po trzecie – pojemność, czyli przestrzeń dyskowa serwera. Nad tą kwestią zatrzymamy się dłużej.

Dlaczego pojemność serwera jest ważna?

Przestrzeń dyskową (pojemność) serwera można porównać do dysku zwykłego komputera. Z czasem może zabraknąć tam miejsca na nowe pliki i zasoby. W przypadku serwera może to mieć wyjątkowo opłakane skutki, ponieważ przekłada się na gorsze działanie witryny internetowej. Gdy zaczyna brakować miejsca, pliki wczytują się znacznie wolniej, serwer się zacina. To szczególnie niebezpieczne przy projektach, w których codzienne dodawane są nowe zasoby i pliki. Coraz wolniej działająca strona to coraz większa frustracja użytkowników, których łatwo stracić w ten sposób. Warto zatem zadbać już na samym początku o dużą przestrzeń dyskową, a gdy wolne zasoby zaczną się kurczyć, powinniśmy mieć możliwość ich błyskawicznego zwiększenia.

Serwery dedykowane to dobre rozwiązanie dla wymagających projektów internetowych. Ważne jednak, żeby parametry serwera zostały odpowiednio dobrane, a wśród nich także wielkość przestrzeni dyskowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here