Jednym z najprzyjemniejszych wydarzeń dla podatnika, a związanych z podatkami, jest z pewnością zwrot podatku. Wiele osób zastanawia się kiedy nastąpi ten moment i w jakiej formie otrzymamy zwrot. Wszystko jednak zależy nie tylko od przepisów, ale również indywidualnej sytuacji podatnika. Warto więc poznać zasady dotyczące zwrotów z podatku.

Zwrot z podatku zasady ogólne – kiedy nie otrzymam zwrotu

Z założenia zwrot podatku, polega na zwrocie nadpłaty na podatek. Jeżeli dany podatnik, np. z tytułu rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych odprowadzanego za dany rok zapłacił za dużo, zostanie dokonany zwrot tej nadpłaty.

W tym miejscu można już wskazać pierwsze sytuacje, w których pomimo, że podatnik w swojej deklaracji podatkowej wykazuje nadpłatę w deklaracji PIT, to zwrotu nie dostanie. Chodzi tutaj o ogólne saldo rozliczeń podatnika z organami podatkowymi oraz innymi podmiotami. W przypadku jeżeli podatnik posiada zaległości podatkowe lub inne wobec organów, może nie uzyskać zwrotu. Drugą sytuacją, są tak zwane „inne długi” podatnika. Jeżeli wobec podatnika toczy się jakieś postępowanie egzekucyjne (nie koniecznie z tytułu podatków), to organ prowadzący egzekucję mógł zwrócić się do organów podatkowych o zajęcie ewentualnych nadpłat podatku. W takim wypadku zwrot nie nastąpi, a zostanie przekazany np. na rachunek wskazany przez komornika.

Zwrot podatku terminy podstawowe

Jednym z kluczowych pytań pozostaje: „do kiedy zwrot podatku zostanie mi przekazany”. Według ustawy, organy mają na zwrot 3 miesiące. W tym maksymalnym terminie powinny dokonać zwrotu nadpłaconego podatku, jeżeli taki był. Można więc stwierdzić, że nie ma jednego terminu, obowiązującego organy do zwrotu podatku. Każdy podatnik ma swój własny, indywidualny termin – zależny od momentu złożenia deklaracji PIT.

W tym miejscu warto zauważyć pewną prawidłowość – urząd ma określony termin maksymalny. Nie oznacza to jednak, że nie może przekazać środków wcześniej. Może dokonać zwrotu dużo szybciej. Dlatego podatnik, któremu zależy na szybkim zwrocie z podatku, powinien wziąć pod uwagę obłożenie urzędów pracą. Z reguły, większość podatników składa swoje deklaracje w ostatniej chwili (najpopularniejsze z nich do 30 kwietnia 2018 roku). Działając w ten sposób, można spodziewać się zwrotu blisko terminu maksymalnego (3 miesięcy). Jednak składając deklarację PIT wcześniej, np. w lutym, podatnik ma dużą szansę otrzymać pieniądze wcześniej (nawet w ciągu 1 miesiąca).

Podsumowanie i rekomendacje

Jak widać, w dużym uproszczeniu, aby otrzymać zwrot z podatku, podatnik najpierw musi do organów wpłacić za dużo. Zdarza się to szczególnie w sytuacjach, w których podatnikowi przysługują jakieś ulgi lub zwolnienia, o których jego pracodawca nie wie i odprowadza składki standardowo. Często zwrot z podatku jest również wynikiem prawidłowego zastosowania tak zwanego wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Dzięki fikcji wspólnych zarobków, możliwe, że podatnik zostanie zakwalifikowany do niższych progów podatkowych. Z rekomendacji ogólnych można natomiast wskazać, że wcześniejsze złożenie deklaracji podatkowej daje podatnikowi możliwość do wcześniejszego uzyskania zwrotu z nadpłaconego podatku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKlawiatura do ps4
Następny artykułKlawiatura Tracer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here