Serwer VPS to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej właścicieli stron internetowych i dostawców usług online. Nic dziwnego, dzięki takiemu serwerowi otrzymujemy niezawodność i duże możliwości konfiguracyjne.
Znalezienie dobrego serwera VPS nie jest już problemem. Ma je w swojej ofercie wielu dobrych dostawców usług internetowych (np. firma Domeny.pl). Zwykle możemy wybierać między różnymi konfiguracjami serwerów. Dzięki temu można taką wirtualną maszynę dokładnie dostosować do naszych potrzeb. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o serwerach VPS, zanim zdecydujemy się skorzystać z takiego rozwiązania.
VPS – możliwości zbliżone do serwera dedykowanego
Często mawia się, że serwer VPS jest etapem pośrednim między hostingiem współdzielonym (rozwiązaniem najprostszym) a serwerem dedykowanym (rozwiązanie najbardziej zaawansowane). Tak jest rzeczywiście. VPS to bowiem możliwości zbliżone do serwera dedykowanego, ale zdecydowanie łatwiejsza obsługa i konfiguracja.
VPS, czyli Virtual Private Server, to po prostu taki serwer dedykowany, ale zwirtualizowany. Co to właściwie znaczy? Duży serwer fizyczny jest dzielony na mniejsze części, czyli właśnie serwery wirtualne VPS. Każdy użytkownik otrzymuje wydzielone zasoby takie jak przestrzeń dyskowa, pamięć RAM, CPU czy adres dedykowany (IPv4, IPv6).
Serwer VPS – rozwiązanie dostosowane do potrzeb
Bez wątpienia serwer VPS to rozwiązanie niezawodne, wydajne, a do tego dostosowane do potrzeb. Te mogą zmieniać się błyskawicznie. Dobrym przykładem jest sklep internetowy. Często przed świętami wzrasta lawinowo liczba klientów i tym samym liczba użytkowników strony www. Gdybyśmy chcieli sprostać natężonemu ruchowi w przypadku serwera dedykowanego, niekiedy konieczna byłaby wymiana niektórych jego komponentów. Tymczasem w przypadku VPS wystarczy poprosić dostawcę o zwiększenie zasobów na wybrany okres, a potem można wrócić do poprzednich parametrów. VPS to zdecydowanie większa bezobsługowość niż serwer dedykowany i większe możliwości niż hosting współdzielony.
Jakie możliwości daje serwer VPS?
Warto wiedzieć, że serwer VPS to duża niezawodność działania przy gwarantowanych umową zasobach, a także ogromna niezależności. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju serwera VPS, a głównie od jego wirtualizacji. Jeśli potrzebujemy pełnej izolacji i maksymalnie stabilnego serwera, wystarczy wybrać VPS KVM, co pozwala korzystać z pełnej możliwości procesorów serwera. Tutaj wszystkie procesy poszczególnych użytkowników zachodzą niezależnie. Niektórzy dostawcy umożliwiają także korzystanie z VPS z możliwością zlecenia administracji specjalistom zatrudnianym przez dostawcę. Ważny jest także dostęp do root serwera, co umożliwia pełną konfigurację jego środowiska. Istotne jest także to, że z serwera VPS można zacząć korzystać niemal natychmiast po wykupieniu usługi.
Jeśli zależy nam na stabilnym i wydajnym serwerze, VPS będzie na początek bardzo dobrym wyborem. Z czasem oczywiście może okazać się, że najlepszym rozwiązaniem stanie się przesiadka na serwer dedykowany. Do tego czasu jednak serwer VPS zapewni nam bezproblemowe działanie nawet najbardziej zaawansowanej usługi online.