czujnik czadu

Zima to okres, w którym zwiększa się ryzyko zatrucia tlenkiem węgla – w tym czasie warto zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie, które wykryje potencjalne zagrożenie. Czujnik czadu to przyrząd, który zmniejsza ryzyko zaczadzenia się praktycznie do zera. Dowiedz się, kiedy powstaje tlenek węgla, czym jest czujnik czadu oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Czym jest czad i jak powstaje?

Tlenek węgla (czad) to toksyczny gaz, który jest bardzo niebezpieczny dla życia. Związek ten nie posiada żadnej barwy ani zapachu – jest on niedostrzegalny przez żadne zmysły ludzkie. Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania materiałów palnych takich jak, np. paliwo, drewno, gaz czy węgiel. Do niedostatecznego dopalenia dochodzi najczęściej w zbyt słabo wentylowanych pomieszczeniach – szczególnie w łazienkach i kuchniach, w których zawarta jest zbyt mała ilość tlenu w powietrzu. Czad posiada zdolność do łatwego mieszania się z powietrzem, od którego jest lżejszy, dzięki czemu szybko się ulatnia, zajmując okolice sufitu, a następnie coraz większą część pokoju.

Czujnik czadu – skuteczna ochrona przed zaczadzeniem

Czujnik czadu to urządzenie, które powstało z myślą o wykrywaniu niebezpieczeństwa płynącego z ulatniającego się tlenku węgla. Przyrząd ten obecnie stanowi jedyne skutecznie narzędzie ochrony przed zaczadzeniem. Głównym elementem urządzenia jest sensor chemiczny lub elektrochemiczny, w którym zawarte są specjalne substancje, które reagują w czasie styczności z tlenkiem węgla. W czasie, gdy dochodzi do spotkania czadu ze związkami chemicznymi, mikroprocesor analizuje te reakcje i na ich podstawie określa poziom stężenia tlenku węgla. W przypadku, w którym czad przekracza normę, przyrząd wydaje głośny dźwięk.

Wybór czujnika czadu – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Wybór czujnika czadu uzależniony jest od kilku parametrów, które wpływają na bezpieczeństwo oraz skuteczność działania sprzętu. Pamiętaj jednak, że nie ma zbyt wielu kryteriów, które umożliwiają odróżnienie od siebie kilku modeli czujników – wszystkie są atestowane według tej samej normy, która określa jakie stężenia dla określonych przedziałów czasowych wzbudzają alarm. Przy zakupie czujnika czadu zwróć uwagę na takie parametry jak, m.in.:

  • certyfikat urządzenia – bardzo ważne jest, aby czujnik posiadał odpowiednie normy (EN50291-1:2010; EN50291-2:2010),
  • zasięg detekcji – czujniki powinny mieć zasięg detekcji na poziomie przynajmniej 20m3,
  • głośność alarmu – czujnik powinien generować dźwięk przynajmniej na poziomie 80dB,
  • wyświetlacz – na ekranie wyświetlane są istotne informacje, z których wyczytasz np. stężenie tlenku węgla w przypadku alarmu,
  • zasilanie – czujniki czadu zasilane są bateriami lub z sieci elektrycznej; pamiętaj o tym, że w przypadku awarii urządzenie nie poinformuje o zagrożeniu.

Gdzie zamontować czujnik czadu?

Montując czujnik czadu, pamiętaj o jego odpowiednim umiejscowieniu. Niezalecane jest umieszczanie przyrządu w bezpośrednim sąsiedztwie paleniska – lokalne stężenie tlenku węgla w tych okolicach chwilowo wzrasta, przez co czujnik co chwilę wydaje dźwięk. Nieodpowiednimi miejscami do montażu są również miejsca przy podłodze i pod samym sufitem. Czujnik czadu działa prawidłowo w przestrzeni, która jest osłonięta przed przeciągami oraz posiada dobrą cyrkulację powietrza. Urządzenie powinno być zamontowane na około półtora metra nad podłogą i w odległości nie większej niż 5 metrów od potencjalnego źródła czadu, np. kuchenki czy kominka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here