Zielona energia jest coraz częściej promowanym rozwiązaniem. Wymaga ona dużego wkładu inwestycyjnego, którym jest najczęściej kredyt. Obiecuje jednak w perspektywie wielu lat niemal darmowy prąd. Czy faktycznie tak jest?

Instalacje fotowoltaiczne – zasady podstawowe

Jeśli jesteśmy zainteresowani inwestycją w instalacje fotowoltaiczne, powinniśmy w pierwszej kolejności zdobyć informacje na temat ogólnych zasad, jakimi się one rządzą.

Najlepiej jest podłączać instalacje na zasadach in-grid. Wtedy nie musimy inwestować dużych środków w baterie magazynujące energię. Możemy jednocześnie pobierać prąd z sieci energetycznej w okresach niedoboru mocy.

Możemy przed rozpoczęciem inwestycji wystąpić o dotację z programu mój prąd. Dofinansowanie, jakie otrzymamy to nawet 5 000 zł.

Czy są instalacje lepsze i gorsze?

Jak w każdej technologii, możemy spotkać się z lepszymi i gorszymi jej wersjami. Pomijając oczywiście kwestie fachowego montażu.

Instalacja fotowoltaiczna może być wykonana z różnych paneli. Panele różnią się między sobą jednakowo jakością wykonania (co wpływa na stopień konwersji energii słonecznej) oraz technologią.

Zdecydowanie najlepsze są panele monokrystaliczne, ale są również najdroższe. Ich zastosowanie jest jednak jedynym wyjściem w niektórych sytuacjach.

Jak zaprojektować instalację?

Instalacja będzie działać lepiej, jeśli zostanie od razu zaprojektowana, z uwzględnieniem odpowiednich czynników.

Najlepiej jest, kiedy planujemy zamontować instalacje fotowoltaiczne na domu, który jeszcze nie powstał. Możemy wtedy tak dom zbudować, aby idealnie nadawał się pod instalowanie paneli.

Najważniejszymi elementami domu, które wpływają na efektywność pracy instalacji fotowoltaicznej są:
– powierzchnia dachu,
– kąt nachylenia dachu,
– kierunek ustawienia dachu,
– zacienienie dachu.

Czy można magazynować energię?

Energię można magazynować, ale dla klasycznej instalacji jest to zupełnie nieopłacalne. Baterie mogą wygenerować koszt, który podwoi koszty inwestycyjne, a w przypadku niedoboru mocy i tak mogą nie wystarczyć.

Baterie najlepiej jest montować w sytuacji, kiedy instalacja in-grid nie może zostać zrealizowana, a panele solarne są jedynym możliwym źródłem energii.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here