Magazynowanie danych i zdjęć to domena współczesnego człowieka. Można powiedzieć, że staliśmy się zbieraczami wszelkiego rodzaju wspomnień tylko i wyłącznie w formie elektronicznej.
Zobacz też: http://www.beyouty.pl/jaki-dysk-zewnetrzny/
Opasłe albumy na zdjęcia, które jeszcze kiedyś z taką lubością wertowały całe rodziny podczas rodzinnych schadzek zastąpiły różnego typu nośniki elektroniczne.
Magazynowanie danych
Jeszcze do niedawna jedną z najpopularniejszych metod na przechowywanie zdjęć i filmów były popularne płyty CD. Każdy z nas miał zapewne swego czasu sporą kolekcję misternie opisanych płyt schowanych w plastikowych tubach. Wielką popularnością cieszyły się wówczas nagrywarki płyt. Każdy z nas mógł bez ograniczeń nagrywać własne płyty, gromadzić je i wymieniać się nimi ze znajomymi. Wszystko było by dobrze z płytami gdyby nie jeden istotny szczegół a właściwie dwa szczegóły.
Żywotność płyt była bardzo kiepska, łatwo je było zabrudzić, zamoczyć, porysować. Płyty też fatalnie znosiły wilgoć, niskie i wysokie temperatury. Często więc nasze skarby w postaci najlepszych zdjęć lub kluczowych danych firmowych traciły żywotność, co więcej nie dawało się ich już odzyskać.
Rozwój nośników danych cały czas szedł w stronę większej kompaktowości urządzeń i ich coraz większej pojemności.
Od pen- driva do dysku
Dość szybko uznanie użytkowników zyskały popularne również teraz tak zwane pen- drivy. Te kompaktowe urządzenia coraz bardziej zwiększały swoją pojemność. Początki były bardzo nieśmiałe, szczytem marzeń było 512 MB, później 1 lub 2 GB, a później sprawa potoczyła się już lawinowo.
Obecnie pen- drivy wielkości paznokcia mają pojemności min. 16 lub nawet 32 GB.
Odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie stały się więc dyski przenośne.
Jaki więc dysk najlepiej wybrać i co ma decydować o jakiego jakości?
Najczęściej koncentrujemy naszą uwagę na pojemności. Warto zainwestować nieco większą kwotę i wybrać dysk min. 1 TB. Nasze filmy i zdjęcia są coraz bardziej pojemne z racji technologii 4K, która staje się powoli standardem. Będziemy więc ciągle potrzebować większych pojemności dysków. Drugim ważnym atutem dysku jest jego odporność na uszkodzenia. W ofercie wielu sklepów znajdziemy dyski zabezpieczone specjalnymi gumowymi nakładkami, dodatkowymi obudowami, które nawet podczas upadku, dadzą nam większą gwarancję na zabezpieczenie danych.
Przeczytaj też: http://www.zareczona.pl/jak-zastrzec-swoj-numer/