Najpopularniejszym systemem operacyjnym na komputerach jest bez wątpienia Windows, ale wiele osób, w tym również tych „nietechnicznych”, zastanawia się nad wypróbowaniem Linuxa. Głównie z uwagi na coraz większą dostępność jego dystrybucji.

Tak więc, który system jest lepszy? Jakie wady i zalety ma Linux i w jakich przypadkach lepiej będzie pozostać przy Windowsie? Odpowiadamy!

Wady i zalety Linuxa

Linux jest przede wszystkim darmowy, a do tego występuje w wielu różnorodnych dystrybucjach (odmianach), w związku z czym każdy powinien być w stanie znaleźć coś dla siebie. Są dystrybucje stworzone z myślą o grafikach, takie dla programistów, a także dla początkujących.

Dodatkowo, Linuxy zazwyczaj dają dostęp do znacznie szerszych możliwości w zakresie zarządzania systemem i są uważane za bezpieczniejsze, a także lepsze pod względem prywatności (jak wiadomo, Microsoft uwielbia gromadzić dane użytkowników – fani prywatności docenią więc Linuxy, ale to też zależy od wybranej dystrybucji).

Jeśli już zdecydujemy, że Linux jest odpowiednią opcją dla nas, na Tech Polska można znaleźć zestawienie najlepszych dystrybucji, zarówno tych przeznaczonych dla początkujących, jak i dla zaawansowanych użytkowników. Jeśli ktoś jest laikiem w sprawach komputerowych i boi się, że nie poradzi sobie z obsługą Linuxa, bez obaw – jest wiele dystrybucji, w których dotychczasowi użytkownicy Windowsa nie powinni się zagubić. Zarówno, jeśli chodzi o ich instalację, jak i późniejsze użytkowanie.

A może jednak lepiej zostać przy Windowsie?

Na korzyść Windowsa przemawia przede wszystkim prosta i intuicyjna obsługa, a także duża kompatybilność. W zasadzie wszelkiego rodzaju oprogramowanie (gry, programy) robi się na Windowsa i co prawda część z nich jest kompatybilna z Linuxem (czy to mają własne wersje na Linuxa, czy można je uruchomić za pomocą specjalnych narzędzi), ale nie wszystkie.

Windows jest więc optymalny dla osób, które nie potrzebują większych możliwości grzebania w systemie i nie chcą borykać się z problemami z kompatybilnością. To też wiodący system dla graczy. Warto wspomnieć, że na jednym komputerze można mieć zainstalowane kilka systemów operacyjnych. Pozwala to np. mieć jeden system do pracy i zwykłego użytkowania, a drugi do grania.

Jak zainstalować dwa systemy można przeczytać na Tech Polska i innych portalach technologicznych – wbrew pozorom nie jest to szczególnie skomplikowane i każdy powinien sobie z tym poradzić. Zwłaszcza, jeśli planuje połączyć Windowsa z którąś z łatwiejszych w obsłudze dystrybucji Linuxa, takich jak Ubuntu czy Mint.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here