Wyłączniki instalacyjne to urządzenia niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania instalacji elektrycznych. Są to różnego rodzaju aparaty elektryczne, umieszczane w rozdzielnicy elektrycznej, stanowiące końcową część instalacji. Dzięki obecności wyłącznika, instalacja – oraz niekiedy podłączone do niej przyrządy – są zabezpieczone przed niebezpiecznymi konsekwencjami przeciążenia i zwarcia. Praca wyłącznika polega na nagłym przerwaniu ciągłości obwodu, gdy obecny w nim prąd przekroczy bezpieczną dla niego wartość. Wyłączniki instalacyjne działają wielokrotnie i nie wymagają wymiany, jak to miało miejsce w przypadku tradycyjnych bezpieczników topikowych.
Bezpieczeństwo instalacji elektrycznej
Każdy obwód elektryczny jest przeznaczony do prądu o określonej wartości, która nie stanowi dla jego działania zagrożenia. Gdy prąd obecny w obwodzie przekroczy tę wartość, transportujące go kable stawiają opór, co prowadzi do podniesienia ich temperatury. Gdy będzie ona wystarczająco wysoka, izolacja kabli zacznie się topić, a tym samym przestanie gwarantować bezpieczeństwo użytkowania całej instalacji. Czas potrzebny do wykrycia przeciążenia zależy od samej ilości prądu, który płynie przez wyłącznik i może wynosić od dziesiątych części sekundy do nawet 2 godzin. Gdy zwarcie jest nagłe i wyjątkowo silne, wyłącznik reaguje natychmiast, w ciągu kilku milisekund.
Wyłączniki instalacyjne znajdują zastosowanie w instalacjach w gospodarstwach domowych oraz przemysłowych. Stosuje się je w przypadku wielu urządzeń elektronicznych, w standardowych gniazdkach, urządzeniach o dużym poborze prądu w momencie rozruch (np. silniki) i innych. W porównaniu do bezpieczników, zaletą wyłącznika jest fakt, że nadaje się do wielokrotnego użytku. Po usunięciu awarii, wyłącznik można po prostu włączyć i korzystać z niego dalej.
Dokonując wyboru wyłącznika instalacyjnego, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów, istotnych z perspektywy ochrony instalacji elektrycznych i podłączonych do nich urządzeń. Najważniejsze parametry to: trwałość łączeniowa (maksymalna liczba cykli łączeniowych), napięcie znamionowe (określające maksymalne dopuszczalne napięcie prądu elektrycznego), prąd znamionowy, maksymalne i minimalne napięcie pracy, materiał i sposób wykonania, sposób mocowania i odporność na udary i drgania.
Osoby poszukujące sprawdzonego dostawcy wyłączników instalacyjnych powinny zwrócić uwagę na ofertę firmy Hazbi, dostępną na stronie internetowej hazbi.com. Hazbi to firma zlokalizowana w Warszawie, specjalizująca się w automatyce przemysłowej: przekaźnikach, gniazdach, wyłącznikach, ogranicznikach i wielu innych urządzeniach. Na dostępny asortyment produktów składają się m. in. wyłączniki instalacyjne, a także mikrowyłączniki i wyłączniki krańcowe. Dostępne wyłączniki przeznaczone są jako zabezpieczenie pracy sieci, silników elektrycznych i innych urządzeń. Hazbi prowadzi sprzedaż najpopularniejszych dostawców oprzyrządowania elektrycznego: Lovato, Relpol, Novatek Electro, Pollin, Lumel czy Promet.