Ideą, która stoi za automatyką przemysłową jest zastąpienie człowieka przy różnego typu pracach przez maszyny. I nie chodzi tu o zminimalizowanie roli człowieka, ale jego zupełne wyeliminowanie. I docelowo mówimy o całych branżach. Nic dziwnego, że rozwój automatyki przemysłowej może wydawać się nieco niepokojący.
Wyeliminowanie czynnika ludzkiego z większości procesów produkcyjnych to kusząca perspektywa dla wielu przedsiębiorców. Redukcja etatów pozwoliłaby zaoszczędzić dużo pieniędzy, a większość zysku lądowałaby wprost w kieszeniach właścicieli firm. Czy jednak całkowite wyeliminowanie czynnika ludzkiego jest możliwe? Raczej nie i nigdy nie będzie. To w końcu człowiek steruje maszynami i naprawia je, gdy któryś z ich systemów zawiedzie. Funkcjonowanie maszyn zależy od człowieka – jego umysłu i rąk, dzięki którym programuje. Zanim jednak skupimy przybliżymy rolę człowieka w automatyce przemysłowej, postarajmy się ją zdefiniować.
Automatyka przemysłowa to skomplikowana sieć
Automatyka przemysłowa to dziedzina inżynierii zajmująca się usprawnianiem produkcji poprzez jej automatyzację. Na wstępie trzeba sobie uświadomić, że automatyka przemysłowa składa się z wielu procesów. Każdy z nich jest dość skomplikowany, a pomiędzy nimi wszystkiemu zachodzą różne zależności. W automatyce przemysłowej najważniejszy jest proces produkcyjny. Aby był on możliwy konieczna jest praca wielu urządzeń o wielu funkcjach. Zaliczamy do nich przede wszystkim urządzenia wykonawcze, kontrolne, pomiarowe oraz sterujące.
Urządzenia automatyki przemysłowej pracują w różnych wariantach i konfiguracjach. Oznacza to, że aby jednak mogły poprawie działać, potrzebne jest specjalne oprogramowanie. Ta rozbudowana sieć wzajemnych zależności bazuje zatem na wspólnym oprogramowaniu. To wszystko sprawia, że z linii produkcyjnych może schodzić więcej coraz lepszych produktów. Produkcja jest dzięki temu bardziej efektywna, bardziej wydajna i co najważniejsze – bardziej dochodowa.
Zalety automatyki przemysłowej
Istnieje wiele korzyści automatyki przemysłowej. Na przykład automatyzacja kontroli produkcji po pierwsze usprawnienie ją, a po drugie zwiększa komfort i bezpieczeństwo pracowników. Kolejna zaleta to powtarzalność i wysoka jakość wyrobów, które mają mniej wad fabrycznych i zachowują taki sam, wysoki standard możliwy do powielania niemal w nieskończoność. Dzięki temu firma ponosi mniejsze ryzyko finansowe. Zwłaszcza, że defekty w produkcji to najczęściej wina nieuwagi człowieka.
Bezpieczeństwo automatyki dotyczy także samego procesu produkcyjnego. Odpowiedzialny jest za to system nadzorujący produkcję. To układ, na który składają się system alarmowy, włącznik bezpieczeństwa oraz termostat. W razie wykrycia niebezpiecznej awarii, system nadzorujący natychmiast wyłącza maszyny i w ten sposób minimalizuje ryzyko strat. Jeśli wszystkie parametry wrócą do normy, system wznawia działanie maszyn. Takie urządzenia można dostać m.in. w sklepach z częściami do maszyn jak https://www.ebmia.pl/1863-fotoelektryczne