Pdf to jeden z najpopularniejszych w ostatnim czasie formatów. Coraz częściej go wykorzystujemy, doceniając to, że zachowuje on zapisane właściwości tekstów, a więc wszelkie formatowania, nietypowe fonty, nawet, jeśli komputer, na jakim go otwieramy nie ma ich wgranych. Pdf daje nam gwarancję, że odbiorca zobaczy nasz dokument w takiej formie, w jakiej go zapisaliśmy, co więcej blokujemy mu możliwość ingerencji, nie może samodzielnie edytować dokumentu. 

Zobacz też: http://trzypion.pl/jak-polaczyc-pdf/

Na tę właściwość PDFu wskazuje już sama jego nazwa  – Portable Document Format. Portable czyli ‚przenośny’ wskazuje nam właśnie na to, że dokument można przenosić bez szkoda dla jego jakości pomiędzy komputerami o tym samym  jak i o różnym systemie. Można go też sprawnie przesłać przez internet na przykład poczta elektroniczną, a także pobierać ze stron internetowych i innych źródeł. 

Jak zapisać dokument w pdf?

Zazwyczaj tworzymy treści w podstawowym edytorze tekstowym dostępnym na naszym komputerze. Najpopularniejsze to Word (Windows) i Pages (MacOS). 

Najprościej jest zapisać dokument w PDFie, jeśli mamy Macbooka. Wtedy po zakończeniu pracy nad tekstem wchodzimy w menu ‚Plik’, a następnie ‚Exportuj do’ i wybieramy Pdf. Na komputerze zostanie utworzony drugi dokument, przekonwertowany do pdf, mamy więc nasz tekst dostępny w dwóch formatach. Jeśli mamy kilka dokumentów pdf i chcielibyśmy scalić je w jeden dokument, trzeba otworzyć główny pdf a następnie z Findera przeciągnąć miniatury PDFów, które chcemy dodać do paska bocznego otwartego dokumentu. 

PDF na Windows 

W przypadku Widnowsa do zapisania tekstu w formacie pdf potrzebujemy konwertera pdf. Możemy ściągnąć taki bezpłatny program z internetu na swój komputer lub skorzystać z konwertera online. Jeśli chcielibyśmy natomiast połączyć kilka PDFów w jeden musimy skorzystać z odpowiedniego narzędzia online do scalania PDFów. Może to być na przykład Small PDF lub PDF Joiner. Oba są bezpłatne. Pozwalają na zarządzanie kolejnością stron sklejonych plików. 

Przeczytaj też: http://www.check-it.pl/w-jaki-sposob-wyslac-mms/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here