Czym się kierować wybierając laptopa do internetu, pracy i gier wideo?

0
1241

Komputery przenośne, czyli laptopy. Kiedyś synonim luksusu, wyszukania, maszyny do specjalistycznych zastosowań, dziś coraz częściej zastępują standardowe komputery biurkowe przy typowych czynnościach. Nie da się przecenić ich zalet, natomiast ich ceny szybują mocno w dół i od jakiegoś czasu są już porównywalne ze sprzętami stacjonarnymi albo niewiele wyższe. Co więcej, kupując laptopa, zwykle nabywa się już konkretną konfigurację, przeznaczoną do danego typu zadań. Czym jednak powinny charakteryzować się komputery przenośne, dedykowane do przeglądania Internetu, pracy i gier? Wbrew pozorom, nie są to takie same sprzęty.

Laptop do internetu, popularny netbook

Laptopy projektowane do zwykłego przeglądania Internetu to raczej dość budżetowe konstrukcje na każdą kieszeń. Nie muszą mieć ani mocnego procesora, ani dużej ilości pamięci. Wręcz przeciwnie, często montowane są w nich układy wybitnie energooszczędne (pozwalające wydłużyć czas działania takiego laptopa na baterii). Co więcej, tak zwane netbooki często są dużo mniejsze od swoich większych braci. Popularny rozmiar matrycy w tym przedziale to na przykład 11,6 cala.

Laptop do pracy, czyli laptop biznesowy

Laptopy dedykowane do spraw biznesowych zazwyczaj skupiają się na niezawodności. Wydajnościowo są komputerami ze średniej półki, ale cechuje je bardzo niska awaryjność. Przykładowo, kondensatory na płycie głównej są bardziej odporne na przepięcia niż te w tanich konstrukcjach, układy scalone są odporne na wilgoć, zawiasy w klapie matrycy przechodzą rygorystyczne testy wielu cykli otwierania i zamykania, a klawiatura wyspowa jest mechanizmem praktycznie niezniszczalnym. Typowa dla laptopów biznesowych jest także wytrzymała, aluminiowa obudowa, antyrefleksyjna, matowa matryca dla wygodnego korzystania oraz oczywiście, mocna bateria do pracy w podróży.

Laptop do gier, mocarny sprzęt

Laptopy przeznaczone do gier to najmocniejszy kaliber pod względem wydajności. Nie da się ukryć, że to nowoczesne gry wideo w dużej mierze napędzają rozwój technologiczny sprzętu komputerowego, dlatego taki laptop do gier to prawdziwy mocarz. Jego sercem powinna być wydajna karta graficzna o co najmniej 6 GB pamięci wideo i najlepiej wyposażona w najnowsze systemy dynamicznego oświetlenia RTX. Procesor również nie powinien pozostawać w tyle (co najmniej cztery szybkie rdzenie fizyczne, albo i osiem), wzbogacone najmniej 16 GB pamięci operacyjnej (RAM). Do instalowania dużej ilości gier oraz ich szybkiego wczytywania potrzebny jest także szybki i pojemny dysk typu SSD (pamięci półprzewodnikowe).

Jeżeli jesteś właśnie na etapie wyboru laptopa, zachęcamy do odwiedzenia  sklepu komputerowego https://www.wlodipol.pl/. Znajdziesz tam wiele modeli laptopów znanych marek, a bogaty asortyment pozwoli Ci wybrać najlepszy sprzęt do pracy, gier lub codziennego surfowania po Internecie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here