W dzisiejszych czasach dynamicznego rozwoju technologii komputerowych z dnia na dzień na rynku pojawiają się coraz to nowsze i lepsze rozwiązania. Już nikogo nie dziwi fakt, że w zakupionym komputerze nie ma stacji dyskietek, czy ten sam los spotka dyski HDD? Producenci coraz częściej decydują się na dysk twardy ssd, który pełni rolę głównego dysku do przechowywania danych na komputerze. Starte dyski HDD powoli odchodzą w niepamięć z powodu awaryjności i dużych rozmiarów.

Dysk twardy SSD

Dysk twardy ssdDysk twardy ssd to bez wątpienia przyszłość w świecie komputerów. Przemawia za tym wiele argumentów. Przede wszystkim dyski SSD są lżejsze i mniejsze – jest to najlepsze rozwiązanie dla laptopów, ponieważ takie przenośne urządzenie, w którym zastosowano dysk twardy ssd może być mniejsze i lżejsze. Kolejnym argumentem przemawiającym za wyższością dysków SSD nad dyskami HDD jest szybkość przekazywania danych. Każdy informatyk potwierdzi, że dyski SSD dzięki zastosowaniu technologii flash są w stanie przekazywać dane dużo sprawniej. Zasadnicza różnica jest widoczna w momencie uruchamiania komputera.

Ten, w którym zastosowano dysk twardy ssd włączy się w mgnieniu oka – dosłownie wystarczy kilka sekund aby komputer był gotowy do działania, natomiast sprzęt opierający swoje działanie na dysku twardym HDD będzie potrzebował dłuższej chwili czasu aby być gotowym do pracy. Kolejnym atutem dysku SSD jest jego cichy sposób działania. W komputerach z dyskami HDD niekiedy można usłyszeć specyficzny dźwięk, który pochodzi właśnie z dysku magnetycznego a spowodowane jest to obracającym się talerzem magnetycznym znajdującym się w środku.

SSD – czy warto?

Dyski twarde SSD jako rodzaj pamięci masowej posiada bez wątpienia więcej zalet niż wad, jednakże ten rodzaj dysku jest zdecydowanie droższy od jego magnetycznego zamiennika. Dyski SSD znajdą zastosowanie szczególnie w domach prywatnych i miejscach pracy informatyków, natomiast w sferze ekonomicznej gdzie potrzeba dużej ilości komputerów jak najmniejszym kosztem (szkoły, biurowce, biura call center) dyski hdd wciąż będą wiodły prym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here