Robotyka to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina nauki. Świat zmierza w kierunku, w którym będzie ona odgrywała w życiu codziennym człowieka znacznie większą rolę, niż dzieje się to obecnie. Zdobyte umiejętności z tej dziedziny mogą być bardzo przydatne zarówno w domu, jak i w życiu zawodowym. 

Wśród ludzi panuje przeświadczenie, że – aby móc zacząć tworzyć własne urządzenia – trzeba skończyć skomplikowane studia techniczne, na których zdobędzie się niezbędną wiedzę. Prawda jest taka, że rzeczywiście na studiach student zostanie pokierowany w odpowiednie kierunki nauki i będzie miał możliwość kontaktu z doświadczonymi ludźmi oraz ze specjalistycznym sprzętem. Warto jednak zauważyć, że dużą jego część możesz łatwo kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze na przykład na stronie botland.com.pl. Aby zbudować pierwszy działający obwód elektroniczny wystarczy kilka złotych. W Internecie zamieszczonych jest wiele darmowych kursów z dziedziny elektroniki i robotyki. Ilość informacji jest bardzo duża, a najczęściej podane są w tak przystępny sposób, by nawet osoba nie mająca wcześniej kontaktu z robotyką mogła zrozumieć i przyswoić wiedzę. Najważniejsze to postawić pierwszy krok. 

Znajdź motywację – zbuduj swojego pierwszego robota!

W sklepie Botland możesz kupić przygotowane roboty z instrukcją montażu. Znakomitym przykładem jest niewielki Line follower do samodzielnego montażu z instrukcją. Robot w zamierzeniu ma śledzić czarną linię na płaskiej powierzchni – na przykład taśmę izolacyjną. W zestawie załączone są dwie płytki PCB z oznaczeniami miejsc na elementy, czujniki optyczne, diody LED, kondensatory, tranzystory, sterowniki do silników, rezystory, silniki, koła jezdne i zębate, koszyk na baterie oraz kulka podporowa (robot w zamierzeniu ma dwa koła). Na stronie przedmiotu łatwo znajdziesz instrukcję montażu, który wymaga precyzyjnego lutowania dołączonych elementów do płytek PCB w wyznaczone miejsca. Po zmontowaniu urządzenia, podłączeniu zasilania i uruchomieniu go, kiedy zobaczysz, że działa za sprawą Twojej pracy – satysfakcja będzie bardzo duża. A zdobyte doświadczenie pozwoli Ci korzystać z lutownicy z większą swobodą i precyzją, co otworzy Ci nowe możliwości.

Jak dalej się rozwijać?

Kolejnym etapem powinno być dla Ciebie poznanie podstaw wiedzy z dziedziny elektroniki. Portal FORBOT może okazać się bardzo pomocny w tym celu – znajdują się na nim darmowe kursy z tej dziedziny. Są one skonstruowane w taki sposób, żeby w zależności od tematyki były dostosowane do stopnia zaawansowania czytelnika w elektronice. Kursy dotyczą przede wszystkim korzystania z modułów Arduino i Raspberry Pi. Nie posiadając żadnej wiedzy w tym temacie, po kursie z FORBOTa będziesz mógł sprawnie posługiwać się takimi urządzeniami. Po opanowaniu podstaw elektroniki oraz programowania będziesz mógł łatwo i szybko konstruować projekty, które sam wymyślisz.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here