Komputery panelowe łączą zalety zarówno tradycyjnych komputerów stacjonarnych, jak i wygodnego sterowania ekranem dotykowym. Dzisiejszy komputer panelowy oferuje szeroką gamę opcji łączności, przetwarzania i montażu, dzięki czemu doskonale nadaje się do dowolnej liczby interfejsów człowiek-maszyna, automatyki lub sterowania przemysłowego.
Jednak rozpowszechnienie komputerów panelowych oznacza, że wybór właściwego systemu dla danego projektu, a także środowiska, w którym zostanie zainstalowany, może być trudny. Rzućmy okiem na kilka kluczowych aspektów, na które powinieneś się przygotować, zanim zdecydujesz się na to, by kupić komputer panelowy.
Komputer bez wentylatora czy aktywnie chłodzony?
Pierwszą rzeczą do rozważenia, jeśli chodzi o czynniki środowiskowe, jest poziom zabrudzeń, zanieczyszczeń, kurzu i innych cząstek stałych, które mogą przedostać się do komputera panelowego podczas jego użytkowania. Nawet jeśli komputer panelowy zostanie zainstalowany w miejscu, w którym warunki środowiskowe są mniej istotne, to model bez wentylatora wciąż zapewnia korzyści związane z usunięciem najbardziej powszechnego punktu awarii w przypadku większości z nich. Oczywiście, jeśli chodzi o czynniki środowiskowe, idealnym rozwiązaniem jest bezwentylatorowy komputer panelowy.
Oprócz tego, że nie jest on podatny na uszkodzenia wentylatorów, to ten w pełni uszczelniony system zapobiega osadzaniu się cząstek stałych i zanieczyszczeń w powietrzu na elementach wewnętrznych. Kurz, zanieczyszczenia, chemikalia i wilgoć mogą powodować obniżenie wydajności i może często prowadzić do kosztownych przestojów w konserwacji – na to nikt nie chce sobie pozwolić.
Miejsce montażu komputera panelowego
Lokalizacja często ma największe znaczenie i to absolutnie dotyczy wyboru odpowiedniego komputera panelowego do pracy. Podjęcie decyzji o tym, czy komputer panelowy zostanie osadzony w innej obudowie lub maszynie, przymocowany do stojaka lub zamontowany na ścianie, powinno mieć miejsce jeszcze przed zakupem, a nie po dostarczeniu systemu – gdy urządzenie jest gotowe do instalacji.
Oczywiście, jeśli komputer ma zostać ulokowany w jakiejkolwiek obudowie, wybór odpowiedniego panelu tym bardziej ma kluczowe znaczenie. Pamiętaj, aby sprawdzić każdy wymiar komputera, który rozważasz, w tym jego głębokość – o której się zbyt często zapomina. To pomoże Ci uniknąć frustrujących opóźnień w instalacji. Pamiętaj też, że rozmiar i konstrukcja komputera panelowego może ograniczać typ mocowania, z którego można korzystać.