Czy tego chcemy, czy nie, całe nasze obecne życie związane jest z przepływem danych. Na co dzień nie zauważamy tego, ale dosłownie pływamy w ich oceanie. Idąc ulicą bezustannie omiatają nas fale radiowe wielu sieci bezprzewodowych, transmisji satelitarnych i przekazów sieci komórkowych. Nie widzimy ich, ale są stale obecne.

Awaria dysku – utrata danych?

Odzyskiwanie danych z dysku twardegoDane mnożą się w zastraszającym tempie, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że również my jesteśmy ich nieustannymi producentami. Posiadamy dziesiątki urządzeń elektronicznych, a każde z nich jest wytwórcą i nośnikiem nowych danych. Rozmawiając przez telefon, pisząc na czacie, odpowiadając na komentarze na internetowych forach – nieustannie i nieświadomie dokładamy nasze cegiełki do rosnącej puli danych. Podobnie wygląda sprawa z naszymi zdjęciami. W czasach fotografii analogowej zrobienie 36 zdjęć na taśmie filmowej zajmowało nieraz całe wakacje. Dzisiaj zdarza się robić taką liczbę zdjęć w kilka minut. Wie o tym każdy posiadacz smartfona czy aparatu cyfrowego. Chodzimy, klikamy i rejestrujemy wszystko, co znajduje się wokół nas. A filmy? Dzięki czemu, jak nie naszym filmikom powstały serwisy w stylu YouTube? Filmy mają wciąż lepszą jakość, a co za tym idzie, zajmują wciąż więcej miejsca.

Większość naszych danych ma charakter ulotny – żyją przez moment i znikają. Istnieje jednak spora ich część, którą chcielibyśmy zachować jak najdłużej. Filmy czy zdjęcia naszych bliskich, z ważnych wydarzeń, z chwil spędzonych razem. Zdigitalizowane dokumenty rodzinne. Oprogramowanie, które kupiliśmy. Domowe bazy danych. A może i sekretny pamiętnik pisany, kiedy nikt nie patrzy. Wszystkie te dane przechowujemy głównie na twardych dyskach, przekonani że są zupełnie bezpieczne. Co jednak jeśli wydarzy się tragedia i taki dysk ulegnie awarii?

Odzyskiwanie danych z dysku twardego

W takim przypadku pozostanie nam tylko odzyskiwanie danych z dysku twardego. Niestety, nie jest to prosty problem, nie zawsze też możliwe będzie odzyskanie danych w stu procentach. Jeżeli posiadamy większe doświadczenie w obsłudze komputerów, możemy spróbować odzyskać dane na własną rękę. W internecie można znaleźć wiele programów służących do tego celu. Kupujemy taki program, ewentualnie ściągamy wersję bezpłatną i próbujemy. Możemy to zrobić jeśli awarii uległ na przykład dysk USB. Co jednak jeśli przestanie działać nasz dysk systemowy, a my nie mamy doświadczenia? W takim wypadku pozostaje jedynie kontakt z firmą komputerową, która trudni się odzyskiwaniem danych. Jej działanie będzie profesjonalne i skuteczne, niestety, będzie nas też kosztować. Dlatego najlepszym sposobem dbania o swoje dane jest częste robienie back-upów na kilku dyskach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here