Smog od wielu już lat jest prawdziwą zmorą polskich miast. Jakość powietrza w największych aglomeracjach z każdym rokiem ulega pogorszeniu, choć władze robią wszystko, by do tego nie dopuścić. Niestety, polskie miasta wciąż są czarnymi punktami na mapie Europy, jednak dzięki naszej rosnącej samoświadomości jest nadzieja na zdrowe i czyste powietrze. Chociaż droga przed nami długa i kręta, warto już teraz rozpocząć walkę z tym cichym zabójcą. A jak to zrobić?

Smog – coraz bardziej niebezpieczny

Smog to nic innego jak mieszanina mgły i najbardziej trujących substancji będącymi efektem ubocznym działalności człowieka. Najczęściej w postaci pyłów przemysłowych, związków chemicznych, które w zestawie z wilgotnym powietrzem tworzą mieszankę o wysokiej szkodliwości dla zdrowia człowieka. Choć wydaje się, że smog ne jest tak poważnym zagrożeniem dla życia człowieka – jest to błędne przeświadczenie. W samym 2018 roku z powodu zanieczyszczonego powietrza w Polsce umarło ponad 40 tysięcy osób. Ta liczba powinna nas zaalarmować i skłonić do zmiany codziennych nawyków i stylu życia.

Smog a zdrowie człowieka

Zanieczyszczone powietrze to poważny problem, którego wyeliminowanie powinno być w gestii każdego z osobna. Konsekwencje wynikające z przebywania na powietrzu zanieczyszczonym smogiem mogą doprowadzić do przewlekłych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci. Substancje toksyczne czające się w smogu znacznie przyczyniają się do chorób układu oddechowego. Astma, zapalenie oskrzeli i płuc, bóle w klatce piersiowej, a nawet rak płuc. Związki toksyczne wpływają niekorzystnie również na pracę układu krwionośnego czy nerwowego. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowań, powinniśmy jeszcze skuteczniej walczyć ze smogiem.

Walka ze smogiem w Polsce

Polskie władzy z coraz większym zaangażowaniem próbują walczyć z zanieczyszczonym powietrzem. Dlatego też 1 września 2019 roku w Krakowie weszła w życie ustawa antysmogowa. Zakazuje ona palenia węglem i drewnem w piecach, kominkach czy kotłach. Coraz częściej organizowane są akcje proekologiczne, które zachęcają mieszkańców większych miast do darmowego przejazdu komunikacją miejską w celu ograniczenia emisji spalin samochodowych.

Jak walczyć ze smogiem w domu?

Wbrew pozorom nie tylko na zewnątrz mamy do czynienia ze smogiem. Zanieczyszczone powietrze wpuszczamy do mieszkania codziennie – otwierając okna lub drzwi. Dlatego warto zaopatrzyć się w oczyszczacz SHARP, który pozbywa się z powietrza nie tylko związków toksycznych, ale również alergenów, drobnoustrojów czy pyłków roślinnych. Oczyszczacz usuwa również nieprzyjemne zapachy dymu tytoniowego czy smażonych potraw. Nowoczesne oczyszczacze powietrza jak model SHARP UA-HG60E-L wyposażone są w funkcję nawilżacza, dzięki któremu można zachować odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu przez cały rok.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here